Elektrodifüzyon yoluyla Ag katkısının Bi1.6 Pbo.4 Ca 2.3 Cu3.3 O10 (2223) süperiletkenlerin yapısal özellikleri üzerine etkisi
The effect of Ag doped by electrodifussion on structure properties of the Bi1.6Pbo.4Sr2Ca2jCu3.3O10 superconductors
- Tez No: 67021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elektrodifuzyon yoluyla Ag dopingi yapılmış Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3Oxo süperiletken numunelerin kristal yapısı ve süperiletkenlik özellikleri araştırıldı. Şerit halinde Ag kaplamalı BiPbSrCaCuO üretilme olanağı geniş pratiksel bir ilgi odağıdır. Ag kaplamalı şeritlerin üretiminde ısıl işlem sırasında Ag- BiPbSrCaCuO yapısında interdifuzyon ve elektrik akımının geçmesiyle elektrodifiizyonun etkisi Ag-kaplı şeritlerin uzun süreli çalışması ve karakteristiklerinin sürekliliğiyle tayin edilebilir. I-V karakteristiğine elektrik alanın etkisi, kristal yapısı, yüzey morfolojisi, süperiletkenlik karakteristikleri, Ag'nin konsantrasyon dağılımı ve Ag- BiPbSrCaCuO-Ag yapılarındaki matris atomları, X-ışını kırınımı, taramalı elektron mikroskobu, kritik sıcaklık ve X-ışım floresans spektroskopisi ölçümleriyle incelendi. Ag'nin elde edilen konsantrasyon dağılımı ve numunenin yakın anot ve yalan katot bölgelerindeki BiPbSrCaCuO 'nin matris atomları, kompozisyon değişiklikleri süperiletkenlerin bu yönlerdeki kritik sıcaklık ve yüzey morfolojisi matris iyonları ve Ag'nin elektrodifüzyonuyla açıklandı. Anahtar Kelimeler : BiPbSrCaCuO süperiletken, Ag elektrodifüzyonu, yalan anot, yalan katot.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the crystal structure and physical properties of Ag-difused Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3O10 by electrodifiiision were investigated. Possibilities of fabrication of Ag-sheathed superconducting Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3O10 and tapes presents a large practical interest. Phenomena of interdiflusion in Ag- Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3O10 and structures at stages of heat treatments on fabrication of Ag-sheathed tapes and electrodiffiision under passing of electric current finally determine the stability of characteristics and a long-live work of Ag-sheathed tapes. The effect of electrical field on I-V characteristics, the crystalline structure, surface morphology, the superconducting characteristics and the concentration redistribution of Ag and the matrix atoms in Ag- Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3O10 -Ag and structures was investigated by X-ray diffraction, scanning electron microscopy, a critical temperature and X-ray fluorescence spectroscopy measurements. The observed concentration distributions of Ag and the matrix atoms of Bi1.6Pbo.4Sr2Caz3Cu3.3O10 and in the near-cathod and near-anod regions of sample, changes of composition, the surface morphology and the critical temperature on these sides of superconductors were explained by electromigration of Ag and the matrix ions. Key Words : Bi1.6Pb0.4Sr2Caz3Cu3.3O10 superconductor, Ag electrodiffusion, near anod, near cathod. VI