Ag-Çevrili Bi (Pb)-Sr-Ca-Cu-O süperiletken bantlarında kritik akım yoğunluğu ölçümleri
- Tez No: 46883
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN AKUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Özet Bu tez gümüş-çevrili Bi(Pb)-Sr-Ca-Cu-0 süperiletken bandları ile ilgilidir. Bandlann kritik akım yoğunluğu üzerine termomekanik işlemin ve manyetik alan yöneliminin etkileri incelenmiştir. 1. bölümde, tezin diğer kısımlarının daha iyi anlaşılabilmesi için konvensiyonel süperiletkenlerin genel özellikleri verilmiştir. Ayrıca vorteks hali ve kristal yapılan ile beraber tip-2 ve yüksek-Tc süperiletkenleri de gözönüne alınmıştır. 2.bölümde, ölçümlerde kullanılan denel teknikler tanımlanmış, örnek hazırlanması ve termomekanik işlem açıklanmıştır. 3. bölümde yüksek-Tc süperiletkenlerinde akı hareketi dinamiği incelenmiştir. Kritik akım yoğunlukları üzerine diğer faktörlerin etkileri teorik ve denel olarak gözönüne alınmıştır. Termal işlemin ve mekanik deformasyonun farklı olduğu koşullar altında hazırlanan Ag-çevrili BSCCO bandlar için denel sonuçlar verilmiştir. Jc eğrilerinin gren sınırlarına, akı sürüklenmesine ve akı iğnelenme mekanizmasına bağlı olduğu gözlenmiştir. 39
Özet (Çeviri)
Summary This thesis is concerned with silver-sheathed Bi(Pb)-Sr-Ca-Cu-0 superconducting bands. The effects of thermomechanical treatment and magnetic field orientation on the critical current densities of these bands are investigated. In chapter 1, we give an introduction to general properties of conventional superconductors to easily understand the rest of the thesis. Also in chapter 1, we have considered type-2 and high-Tc superconductors including vortex state and crystal structures. In chapter 2, we describe the experimental techniques used in our measurements including sample preparation and thermomechanical treatment. In chapter 3, we investigate the dynamics of flux motion in high-Tc superconductors. The effects of other factors on the critical current densities are also studied from both theoretical and experimental points of view. We presented our experimental results on Ag-clad BSCCO tapes prepared under different conditions of thermall procedure and mechanical deformation. It is observed that Jc curves are strongly dependent on the the grain boundaries, flux creep and flux pinning mechanism. 40