Arkeolojik buluntular ve filolojik belgeler ışığında M. Ö. 1. binin ilk yarısında Orta Karadeniz bölgesi
Archaeological finds and philological in the light of documents the first half of the 1st BC millennium The Central Black Sea region
- Tez No: 405687
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez kazı raporları, monografiler, çeşitli görüşlerin olduğu kitap ve makalelerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Akalan, Amisos, Alaca Höyük, Bolus-Aktepe Höyüğü, Büyük Güllücek, Eskiyapar, Kayapınar, LadikKöyiçi Tepesi/Ikizarı, Maşat Höyük, Oluz Höyük ve Pazarlı incelenmiştir. Bu yerleşimler M.Ö. 1200'lerden yaklaşık M.Ö. 550'ye kadar olan süreç içerisinde incelenmiştir. Erken Demir Çağı, Orta Demir Çağı ve Geç Demir Çağı'nın erken evresi bu tez kapsamındadır. Boğazköy-Büyükkaya Erken Demir Çağı'nda iskan edilmiştir. Siyasi tarih bölümünde Karanlık Çağ, Yunan Kolonizasyonu ve Kimmer-İskit izleri incelenmiştir. Yazılı kaynaklarda ise Herodotos'un Historiai, ve Strabon'un Geographika adlı eserleri incelenmiştir. Seramik bölümü ise Erken Demir Çağı'ndan başlamaktadır. Erken Demir Çağı'nda görülen boya bezemeli geometrik motifli seramikler“Orta Anadolu Orta Demir Çağı Seramiğinin”kökeni olmalıdır.“Orta Anadolu Orta Demir Çağı Boyalı”seramiğinin süslemesinde geometrik motifler, hayvan figürleri ve insan figürleri kullanılmıştır. Orta Anadolu Orta Demir Çağı Boyalı seramiğinde kullanılmış olan geometrik motifler Balkanlar'dan gelen son göç dalgaları sonucunda yaygınlaşmış olmalıdır. Göçler sonucunda Erken Demir Çağı'ndan Orta Demir Çağı'na geçiş aşamasında birçok yeni yerleşim yeri ortaya çıkmıştır. Kimmer saldırıları sonucu M.Ö. 7. yüzyıldan itibaren Geç Demir Çağı'na girilmiştir. Bunlara ek olarak maden sanatı, gliptik ve mimari gibi konular işlenmiştir. Mimaride de Gordion ile büyük benzerlikler bulunmaktadır. Tüm bu sonuçlar doğu ile batı arasında etnik bir bağlantının olabileceği ihtimalini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis excavation reports are prepared by using monographs, books and articles that includes wide variety of opinions. Akalan, Amisos, Alaca Höyük, Bolus-Aktepe Höyük, Büyük Güllücek, Eskiyapar, Kayapınar, Ladik Köyiçi Tepesi/Ikizar, Maşat Höyük, Oluz Höyük and Pazarlı were examined. These settlements had been examined in the period from 1200 BC up to 550 BC. Early Iron Age, Middle Iron Age and the early stages of the Late Iron Age are the scope of this thesis. Bogazköy-Büyükkaya was inhabited during the Early Iron Age. Dark Ages, Greek colonization and Cimmerian-Scythian traces were investigated in the section of political history. Historia of Herodotus, Strabo's work named Geographika was studied in the section of written sources and the section of ceramic begins from Early Iron Age. Paint decorated ceramics with geometric motifs seen in the Early Iron Age should be the origin of Central Anatolia Middle Iron Age pottery. Geometric motifs, animal figures and human figures were used in the decoration of“Central Anatolia Middle Iron Age Painted Pottery”. Geometric motifs that had been used in the Central Anatolia Middle Iron Age painted pottery should be widespread as a result of recent waves of immigration from the Balkans. As a result of this immigration, a lot of new settlements were emerged in the transition phase of Early Iron Age to Middle Iron Age. Late Iron Age started dating from 7 BC in consequence of Cimmerian attacks. In addition to these, issues such as art of metalwork, glyptic, architecture had been processed. Inarchitecture, there are great similarities with Gordion. These results reinforce the possibility that there might be an ethnic link between east and west.