İran - Zencan bölgesi, Kaydar ve yöresi ağızları
Iran - Zencan region, subdialects of Kaydar and its surroundings
- Tez No: 405686
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1177
Özet
Türk dili bilim dalının en önemli çalışma sahalarından biri ağız çalışmalarıdır. Bu bağlamda Batı Türkçesinin birçok diyalekti dilciler tarafından incelenmiştir. İran'daki Türk ağızları da son zamanlarda bazı araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu çalışma İran'ın kuzey batısında yer alan Kaydar ili ağızlarını konu edinmektedir. Çalışma Giriş, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Metin ve Dizin olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışma yöntemi ve bölge ile ilgili temel bilgiler sunulmuştur. İnceleme bölümlerinde Kaydar ili ağızlarının dil özellikleri art zamanlı ve eş zamanlı yöntemlerle incelenmiş, gerektiğinde diğer ağızlarla karşılaştırılmıştır. Dil incelemeleri sonucunda Kaydar ili ağızlarının genel özellikleri tespit edilmiş, bölge genelinde yaygın olan ağız grupları belirtilmiştir. Kaydar ilinde iki ana ağız konuşulmaktadır, bunlardan biri -Ay ağzı diğeri ise -sIn ağzıdır. -Ay ağzı da kendi içinde iki alt guruba ayrılmaktadır. Metin bölümü, Kaydar ilinden derlenen ses kayıtlarına dayanarak oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, hazırlanan metnin gramatikal dizinine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important studies of the Turkish linguistics science is the subdialect studies. In this context, many dialects of the Western Turkish were examined by the linguists. Turkish subdialects observed in Iran attracted the attention of some researchers. In this paper, subdialects of Kaydar province in the northwestern part of Iran have been discussed. The study is composed of five parts: Introduction, Examination, Phonetic Description, Morphological Description, Text and Index. In the introduction part, methods of the study as well as the basic particulars regarding the region have been presented. In the examination part, linguistic characteristics of the subdialects of the Kaydar province were studied by means of diachronical and simultaneous methods and compared to the other subdialects when necessary. As a result of the linguistic examinations, general characteristics of the subdialects of the Kaydar province were identified and a group of subdialects spoken across the region were specified. Two basic subdialects are spoken in the Kaydar province, one of them is the subdialect called -Ay and the other is the subdialect called -sIn. Subdialect –Ay is divided into two subgroups. Text part is constructed based on the sound recordings compiled from the Kaydar province. In the final part of the study, grammatical index of the prepared text has been presented.