Franchise sözleşmelerinde franchise - alanın hak ve yükümlülükleri
The rights and obligations of the franchisee under franchise agreements
- Tez No: 405688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Özü itibariyle, toplumun birçok kesimi tarafından tanınmış hale gelen bir ismin (franchise-veren), bir bedel karşılığında markasının ve işleyişinin bir başka işletme tarafından kullanılmasına izin vermesi ve bu sayede tanınırlığını daha da arttırması, piyasaya yeni katılan bir girişimcinin (franchise-alan) de daha az riskle hazır kazanç elde etmesi üzerine kurulu bir sistem olan“franchising”, dünyanın birçok yerinde oldukça geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Bu sistemin en önemli ögesi olan franchise-alanın, franchise sözleşmesinden kaynaklanan hak ve yükümlülükleri bu tez çalışmasının esasını oluşturmakla birlikte, kanunda düzenlenmemiş bir sözleşme türü olan franchise sözleşmesinin yorumunda faydalı olacağı düşüncesiyle, franchising sisteminin karakteristik özellikleri ile bu ilişkiye vücut veren franchise sözleşmesinin niteliği de çalışma içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Basically“franchising”is based on a business relationship in which the franchisor (the owner of the business providing the product or service) assigns to independent people (the franchisees) the right to market and distribute the franchisor's goods or service, and to use the business name, which is known by the majority of people, for a fixed period of time, thereby increasing its reputation and on the other side enabling an entrepreneur to get income at lower risk for their own commercial advantage and the system is prevalent all over the world. Stated under the franchise agreement, the rights and obligations of the franchisee, the most important element of this system, constitute the basis of this thesis, and additionally the characteristics of the franchising system and the quality of the franchise agreemnet that shapes this business relationship are also included in this study with the consideration that it would be beneficial in the interpretation of the franchise agreement, which is a kind of contract not regulated by the law.