TRT televizyon yayınlarında telif hakları ve ortaya çıkan sorunlar
Copyright at TRT television broadcasting and emerging issues
  1. Tez No: 405714
  2. Yazar: EROL UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Law, Radio and Television
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kapitalist sürecin fikirlerin mala yani metaya dönüşümüne yol açması sebebiyle kişinin fikirleri bir eser haline gelmiş ve de korunmasını gerektirmiştir. Birçok ülke bu alanda çalışmalar yapmaya başlamış ve fikri mülkiyet uluslararası sözleşmelere konu olmuştur. Türkiye de bu alanda taraf olmuş ve bu sözleşmeler uyarınca yasal düzenlemeler yapmıştır. Mevzuat yeterli gözükse de tanımlama, izleme ve denetleme alanında konunun tüm taraflarının atması gereken adımlar vardır. Eser sahibinin kim veya kimler olduğu, komşu hakların kullanılması ve/veya takip edilebilmesi günümüzde de yoğun bir tartışma konusudur. Kurulan çeşitli meslek birlikleri de üyelerinin haklarının korunması alanında çalışmalar yapmaktadır. Eser sahiplerinin ve yayın kuruluşlarının dikkat etmesi gereken hususlar da artmış özel sözleşmeler devreye girmiştir. TRT'nin birçok televizyon kanalının olması da eser sahipleriyle yapılan sözleşmelerin önemini artırmaktadır. E-Televizyon' un ivedilikle devreye girmesi gerekmektedir. Televizyon yayınlarının tüm verilerinin elektronik ortamda girişinin sağlanması sektörün diğer aktörleriyle entegrasyonu kolaylaştıracaktır. Yapım ve yayın aşamalarının denetlenmesi hususunda da Telis gibi çeşitli uygulamalar devreye sokularak telif hakkı konusunda yasal mevzuata uygunluk hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The goods that peoples ideas because ideas lead to transformation of the capitalist process has become a commodity or a piece and were required to be protected. Many countries have started to work in this field has been the subject of intellectual property and international conventions. Turkey became a party to the legal regulations in this area and made in accordance with this agreement. Legislation adequate definition may seem, there are steps to be taken in the monitoring and controlling of all sides of the issue. Author of who is or who is not, and neighboring rights to use or to follow an intensive debate today. Is established to conduct studies in the field of protection of the rights of members of various professional associations as well. Issues to the attention of the author and broadcaster of increased private contracts entered into operation. That's a lot of TV channel TRT also increases the importance of contracts with owners. E-TV is required to take the immediately activated cause of making integration with the other instruments of the sector. Telis in respect of various applications such as supervision of production and broadcast phase is targeted compliance with the legislation on copyright and by activating.