Berlin'de yaşayan üçüncü kuşak Türklerin Türkiye ile bağları ve kültürel aktarım süreçleri
Relation of the third generation Turks in Berlin with Turkey and their cultural transmission process
  1. Tez No: 405715
  2. Yazar: PINAR OGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Söylem anlamı inşa eden ve bu yolla toplumların mevcut semboller ve anlamlar arasında bağ kurmalarını sağlayan bir yapıdır. Toplumlar, olaylar, konular, olgular üzerine nasıl düşüneceklerini söylem üzerinden kazanırlar. Sosyal yapılar toplumu etkileyecek güce sahip olmak ve bu gücü sürdürebilmek amacıyla, medya organları gibi söylem oluşturacak ve değiştirecek araçlara ihtiyaç duyarlar. Bir toplumda göç ve göçmen algısı tarihlere göre değişim göstermektedir. Toplumdaki ve medyadaki söylem değişikliklerinin neden olduğu bu değişim ile o toplumda yaşayan göçmenlerin de yaşam pratikleri değişmektedir. Göç ettiği toplumda kabul gören ve görmeyen göçmen yapıları farklıdır. Toplum tarafından kabul görmeyen göçmenin sahip olmak istediği aidiyet duygusunun kendini ülkesi ile kurduğu ve sürdürdüğü ulusötesici pratiklerle göstermektedir. Bu çalışmanın konusunu medyanın söylem değişikliği yoluyla göçmen algısını yönlendirmesi ve içinde yaşadığı toplumda sosyal dışlanma yaşayan göçmenlerin bu yönlendirme doğrultusunda öz kültürleri ile kurdukları sosyal bağlar oluşturmaktadır. Ayrıca yaşadığı toplumda doğrudan ya da dolayı olarak ötekileştirilen göçmenlerin kendilerine nasıl sosyal bağlar kurduklarının öğrenilmesi hedeflenmektedir. Elde edilen veriler ile daha sonra yapılacak araştırmalara veri tabanı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Discourse is a structure which constructs the meaning and – by this way- bonds the existing symbols and meanings. Societies learn how to think about events, topics and facts by discourse. Societal structures need instruments such as media which can produce and change discourse in order to have and sustain the power to affect the society. Perception of migrant and migration in a society changes time to time. This change which is caused by discourse change in society and media also alters the daily life of the migrants. The migrants which are accepted in the society and the migrants which are not accepted differ. It is observed that the belonging emotion of the migrant which is not accepted in a society occurs with his/her relation with his/her homeland and transnational pratices. This thesis studies the media's orientation of the perception of migrants by discourse change and –in the line of this orientation- the relations of the migrants which are not accepted in the society with their homelands. In addition to that, this research aims to learn which social bondings are used by the (directly or indirectly) discriminated migrants to bond themselves to their homelands. A database for future researches will be formed by the collected data in this research.