İnternet reklamcılığından elde edilen gelirin vergilendirilmesi
Taxation of income from internet advertisiment
- Tez No: 405713
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Reklamcılık, Law, Finance, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internetin hem ev hem de iş kullanıcıları için vazgeçilmez hale gelmesi ile, reklamcılık sektörü de sanal aleme yönelmiştir. Bu şekilde, yeni reklam yöntemleri doğmuş ve internet reklam sektörü için çok büyük bir pazar halini almıştır. İnternet reklamcılığı, sınırları ortadan kaldırması, fiziksel ortama ihtiyaç duymaması ve maliyetleri düşürmesi nedeniyle, günümüzde geleneksel reklamcılığın önüne geçmiştir. Tüm Dünyada internet reklamcılığı yüksek ivme ile ilerlerken, vergi yasaları bu ilerlemenin gerisinde kalmış ve genel geçer kurallar henüz oluşturulamamıştır. Ortaya atılan görüş ve yöntemler, internet ortamının sınırlarının olmaması ve gelirin tespit edilmesinin zorluğu gibi başlıca nedenlerle bir noktaya kadar uygulanabilmekte, uluslararası düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde de, internet ile ilgili özel vergi yasaları olmamakla birlikte, internetin çok ulusluluğu düşünüldüğünde sorunun ulusal düzenlemelerden çok ikili anlaşmalar ve oluşturulacak uluslararası esaslar ile çözülmesi mümkün görünmektedir. Halihazırda, OECD tarafından belirlenen bazı esaslar internet reklamcılığına uygulanmakta olup, OECD'nin çalışmaları devam etmektedir. Diğer yandan, teknolojinin hukuktan çok daha hızlı ilerlediği düşünüldüğünde, internet reklamcılığının vergilendirilmesinin de her zaman güncel ve değişime açık bir alan olarak kalacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
By technological innovations and the Internet becoming indispensable for both professional and home users, the sector of advertisement also has turned its direction towards cyber world. By the help of this, new methods of advertising arose and the internet has become a huge market for sector of advertisement. Internet advertising in our days is ahead of traditional advertisement since it destroyed all boundaries, it does not need a physical environment, and it decreases the costs. While the Internet advertisement has been advancing with a high pace, Turkey has fallen behind of this advancement and Turkey has not been able to create de facto rules, yet. The views and methods that arise can be applied only to a certain limit because the Internet has no boundaries, and also it is really hard to identify the gains, therefore international regulations are necessary. Considering in our country, there is no specific tax law about the internet, either, and considering the multi nationality of the internet, it seems possible to solve to problem by bilateral agreements instead of international regulations. Some principals which were decided by OECD are already applied to internet advertising. On the other hand, considering technology innovates with a much higher pace than law, it is considered that online advertising will always be an area which is up-to-date and open to change. Considering in our country, there is no specific tax laws about the internet, either, and considering the multi nationality of the internet, it seems possible to solve to problem by bilateral agreements instead of international regulations. Some principals which were decided by OECD are already applied to internet advertising. On the other hand, considering technology innovates with a much higher pace than law, it is considered that online advertising will always be an area which is up-to-date and open to change.