Batı Anadolu bölgesi bouleuterionları: Antik Dönem meclis binaları
Western Anatolian bouleuteria: Council buildings of Antiquity
- Tez No: 405719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FATMA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, Antik Dönem'de boulenin toplanma mekanı olan bouleuterionun ortaya çıkmasına neden olan sosyal, kültürel ve politik gelişmeler, antik kaynaklar temelinde bir bütün içerisinde incelenmiş, boulenin ortaya çıktığı dönemin yapısı, boulenin görev ve yetkileri ele alınmıştır. Antik Yunan Uygarlığı'nın politik toplantı mekanları ve kökenleri ortaya çıkarılmıştır. Yönetimde din olgusuna neden gereksinim duyulduğu ve gelenekselleştiği ve bu bağlamda bouleuterion-kült ilişkisi üzerinde durulmuştur. Antik Yunan Dünyası'ndaki, Anadolu dışındaki çatılı meclisler, kökenleri göz önünde bulundurularak incelenmiş ve plan açısından sınıflandırılmışlardır. Atina kentinde yer alan ve Batı Anadolu'daki bouleuterionlara model oluşturan yapılar ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan Batı Anadolu'daki antik kentlerde yer alan ve tanımlanan bouleuterionlar tek tek incelenmiştir. Söz konusu bouleuterionlar üzerinden bir tipoloji oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında bölgedeki bouleuterionlar tarihsel açıdan, plan, konum, kapasite, kült, iç düzenlemeler ve dekoratif özellikler gibi konularda hem ayrı ayrı incelenmiş, hem de birbirleri ile karşılaştırılmışlardır. Atina'da ve diğer kentlerde yer alan bouleuterionlarla da benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Bouleuterionlar; kare, dikdörtgen ve odeion tipli olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Kare ve dikdörtgen formlu yapılar ise, oturma düzenleri ve iç kısmına yerleştirilen çatı desteği sütunları açısından kendi içinde değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research , social, cultural and political improvements in ancient times leading to the emergence of boule's gathering place called bouleuteria are researched as a whole depending on ancient sources. The system of the period of boule's emergence, its functions and authorities are discussed. Ancient Greek Civilisation's political meeting places and its origins are introduced. The reason why the religion phenomenon was needed in the ruling class and why it has got customized are dwelled on in the same context as bouleuterion cult relationship. The roofed chambers in Ancient Greek World -except for Anatolia's- are searched by taking the origins into account. They are classified depending on the construction plans. The constructions which are located in Athens and taken as a model for Anatolia Bouleuteria are searched under a different title. As the main subject of this research, the described bouleuteria located in West Anatolian ancient cities are examined one by one. It is tried to construct a typology with the help of bouleuteria in question. Bouleuteria in the region which are within the scope of this study are both studied separately and compared with each other in terms of history, design, location, cult, capacity, inner scheme and decorational features. Their similarities and differences with bouleuteria located in Athens and other cities are figured out. Bouleuteria are seperated into three different classes as square, rectangular and odeion style. Square and rectangular shaped structures are evaluated for its residential order and inner roof support pillar among themselves.