Siyasi partilerde yandaşların liderlik beklentilerini etkileyen sosyoekonomik faktörler
The socioeconomic factors affecting the expectations of leadership of the followers of the political parties
  1. Tez No: 405803
  2. Yazar: BÜLENT ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN MEHMET KİRİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 595
Özet
Bu tezin amacı, siyasi partilerle çeşitli şekillerde ilişki kuran yandaşların, ne tür liderlik beklentilerine sahip olduklarını ve bu beklentilerin hangi faktörlerden, ne ölçüde etkilendiklerini açıklamaktır. Siyasi liderlik, bir siyasi hareketin ya da partinin ulaşmaya çalıştığı amaçlar için yandaş kazanmak ve kazanılan yandaşları hedefe ulaşmak için organize ve motive ederek yönetme ve yöneltme eylemidir. Siyasi lider de, örgütünü ve yandaşlarını ya önceden belirlenmiş hedeflere ya da bizzat kendi ürettiği hedeflere ulaşmak için yönlendiren ve peşinden sürükleyen kişidir. Siyaset bilimi alanında yapılan çalışmaların birçoğunun merkezinde siyasi liderlik bulunmaktadır. Siyasi liderlik üzerine yapılan çalışmalar, siyasette gücün kaynağına bağlı olarak, siyasi liderliğin ne tür özelliklere sahip olması üzerine yoğunlaşmışlardır. Son yıllarda giderek artan biçimde, insanların siyasi tercihlerini yaparken ideolojiden, program ve tüzüklerden ziyade somut siyasi ürünler olarak görünen lider, vaadler, adaylar gibi unsurlara baktıkları görülmektedir. Bunların içerisinde özellikle de siyasi lider, insanların tercihlerini, eğilimlerini, tutumlarını etkileyen unsurların arasında daha çok öne çıkmaktadır. Bu tez temel olarak, siyasi liderlik sürecini ve liderlik tiplerini açıklayarak, yandaşların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi faktörlerinin bu liderlik tipleriyle ilgili beklentilerine nasıl, ne yönde ve hangi ölçüde etki ettiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Türkiye örneğinde, yandaşların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi özelliklerinin, siyasi liderlik beklentileri üzerinde etki eden faktörler oldukları tespit edilmiş, liderliğin sadece lider odaklı bir süreç olmadığı, izleyici ve şartların da önemli ölçüde etki sahibi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to clarify what kind of leadership expectations the advocates of the parties have and by which factors and how much these expectations are affected. Political leadership is an act of political movements and parties to gain advocates to reach their aims and an act of managing and guiding the advocates to reach the aim by means of organizing and motivating. Political leader is a person who leads trails his organisation and advocates to reach the targets either predetermined or the leader himself set. Political leadership appears to be at the center of most of the studies done in political sciences sphere. These studies have been focused on what kind of features the political leaders must have depending on the source of power in politics. Recently, it has appeared that when people make choice, they take into consideration the concrete political products such as the leader, candidates and promises rather than ideology, the party programme or the regulations. Of these, especially the leader come to the fore affecting people's choices, tendencies and attitudes. This thesis, basically, aims to determine leadership process and how and how much these leadership types affect the expectations of the advocates having different social, cultural, economical and political features. In the case of Turkey, it has been identified that social, cultural, economical and political features of the advocates are the factors affecting the political leadership expectations and it has been understood that leadership is not only a process based on the leader, but also based on the advocates and the conditions.