Türkiye'ye göç eden mültecilerin sosyal hayata uyum sürecinin incelnmesi: Isparta örneği
Investigation of the process of harmonization of social life mültecilier who migrated to Turkey: Isparta example
  1. Tez No: 405804
  2. Yazar: SELAMİ KARİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Isparta il merkezinde bulunan mültecilerin sosyal hayata uyum süreci ile ilgili görüşlerini incelemektir. Çalışma 2014-2015 yılı döneminde Isparta il merkezinde bulunan sığınmacılara uygulanmıştır. Araştırmanın deseni tarama deseni olup,“Mültecilerin Sosyal hayata uyum süreci form anketi”şahsım tarafından geliştirilmiş ve geçerlik-güvenirliği teyit edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS (16.0) istatistik paket programı ile betimsel analizler uygulanarak kişi sayısı ve ortalama yüzde değeri tablo şeklinde verilmiştir. Mültecilerin Sosyal hayata uyum sürecine ait ölçeğin alt boyutlarına ilişkin kişi sayısı ve ortalama değeri olarak; erkek mülteci sayısı 120 (%70) , Kadın mülteci sayısı 80 (%30) ve Toplam 200 (%100) mülteci olarak hesaplanmıştır. Verilerin sonuçlarına göre mültecilerin Sosyal hayata uyum süreci açısından yeterli oldukları saptanmıştır. Ayrıca bayan ve erkek mülteciler arasında anlamlı farklar olmadığı, Bayan mültecilerin eğitim durumlarının erkek mülteciler ile aynı ortalamada olduğu saptanmış. Yöneltilen ankette verdiği cevaplar da çalışma durumları bakımından ortalama değerde olduğu, erkek mültecilerin düzeyleri bayan mültecilere göre yüksek olduğu saptanmıştır. Verilerin sonuçlarına göre mültecilerin aylık gelirleri %44,50 ve aile aylık gelirleri %45 olduğu ve bu gelirleri çalışma durumlarına göre iyileştirmeye gidilmesi gerektiği saptanmıştır. Bu mültecilerin %45'inin bir işte çalıştığı ve ailelerinin çalışma durumlarının ise %40 olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the opinions of refugees about adaptation to social life who lives at Isparta city center.This study has been implemented to refugees who have lived at Isparta city center at between 2014-2015 periods.The shape of search is browsing and the survey form about“Refugee's adaptation to social life”has been developed and reliability of this form has been testified by me. At the analyses of the data SPSS (160) statistical packet programe and descriptive analyses have implemented and then number of person and average of percentage rate has given as a chart. As the average rate and the number of person according to scale's sub dimension for the refugee's adaptation to social life is calculated. As Number of male refugee's 120(%70), Number of famele refugee's 80(%30), totally 200(%100) According to results of data, it is observed that refugees are enough to go on with adoptation to social life. Basides it is confirmed that there is no big differences between male and female refugees and female refugees are as educated as male refuges. At the light of refugee's answer to survey, it is confirmed that the male refugees have higher rate about average working rate than female refuges. According to result of survey's data, it is also confirmed that refugee's monthly income is %44.50 and family monthly income is %45 and their income must have been made better, İt is calculate that % 55 of refugees are working in a job and %75 of refugee's families are working in a job too.