İnşaat sektöründe sürdürülebilir kent yaşamı ve karayollarında uygulama alanları
Sustainable urban life in construction sector and application areas in highways
  1. Tez No: 405827
  2. Yazar: AMİL FARUK GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ, DOÇ. DR. RIFAT AKBIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde kaynakların bitmeyecekmiş gibi kullanılması, giderek tükenme noktasına gelmesi insanları yeni arayışlara ve ç alışmalara itmiştir. Bugünün mevcut ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin ihtiyaçlarının tehlikeye atılmaması gerekliliği, sürdürülebilirlik anlayışına önem kazandırmıştır. Bu da üretim yapan tesislerin, çalışmalarını çevreyi dikkate alarak sürdür melerine ve çevreye en az zarar verecek şekilde uygulamalar geliştirmelerine neden olmuştur. Bu bağlamda endüstriyel katı atıkların pek çoğunun geri kazanılabilir malzeme içermeleri sebebiyle, bu malzemelerin çeşitli yöntemlerle değerlendirilip hammadde o larak yeniden kullanılması ve tekrar ekonomiye kazandırılması durumu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, sürdürülebilirlik amacına yönelik olarak; inşaat atıkları, kazınmış eski asfalt kaplamalar, eski otomobil lastikleri, döküm kumları, plastik atıkları ve en düstriyel atıklar gibi geri kazanılabilir malzemelerin karayolu inşaatlarında asfalt üretiminde kullanım alanları incelenmiştir. Bu geri kazanımlar çerçevesinde, karayolu inşaat sektöründe ekonomik, çevresel ve toplumsal açıdan sürdürülebilirlik faktörleri incelenmeye çalışılmış ve karayolu sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapılan vaka çalışmalarından elde edilen bulgular ışı ğında ülkemizde asfalt üretiminde geri dönüştürülmüş malzeme kullanım durumu, sürdürülebilirlik konusu kapsamında yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using resources as if the end of today, people increasingly come to the point of exhaustion has led to new approaches and work. Today's jeopardizing the needs of future generations to meet the current needs of necessity, it has brought attention to sustainability. This will bring the production facilit ies, taking into account environment and continue their work in such a way as to minimize damage to the environment has led to the development of applications. In this context, recyclable materials because they contain many of the industrial solid waste, r euse of these materials as raw materials are evaluated in various ways to contribute to the economy and the situation has arisen again. In this study, for the purpose of sustainability; construction waste, asphalt scraped old, old car tires, foundry sand, plastic waste and asphalt production in the areas of road construction, such as industrial waste, recyclable materials have been examined. Within these recoveries, the road construction sector, the economic, environmental and social aspects have to be exam ined sustainability factor and the road sector in the light of the findings obtained from case studies with companies operating in our country, the case of using recycled material in asphalt production, has tried to interpret the scope of sustainability is sues.