Design and construction of sustainable structure building in terms of project management
Proje yönetimi açısından sürdürülebilir yapı binası tasarımı ve inşaatı
- Tez No: 679360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Doğal çevreyi korumaya, doğal kaynakların tükenmesini azaltmaya ve atmosferdeki kirleticileri azaltmaya yönelik net bir eğilim ortaya çıktı. Dikkat, en çok enerji tüketen sektör olan kent sektörüne odaklandı, bu nedenle sürdürülebilir mimari konseptleri, modern mimari tasarımların ve projelerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çeşitli Çağ sektörlerine gölge düşüren çevresel ve ekonomik zorlukları artıran ve bunları gelişmiş yöntem ve teknolojilerle planlama, tasarım ve uygulama yoluyla verimli bir şekilde karşılayan algılardır. Çevre üzerindeki olumsuz etkilerin azaltılmasına katkıda bulunur, böylece verimli, faydalı tesislerin kurulmasına katkıda bulunur.“Sürdürülebilirlik”ilk kez 1989 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından yayınlanan Brundtland Raporu ile çeşitli çalışma ve uygulamaların ortasında yer alan tanımlanmıştır. Sürdürülebilirlik, yaşam boyu korumaya götüren mümkün olan en uzun süre doğal kaynakları kullanarak çevreye uyum sağlayarak yaşam kalitesini korur. Dahası, sürdürülebilirlik fikri, her türden geçim kaynağı sağlayan, nesillerinin refahını korumalarına ve zaman içinde büyüme beklentileri oluşturmalarına yardımcı olan temel mekanizmalardan oluşan bir topluluğu içerir. Eko-Binalar ve akıllı evler, sürdürülebilir çevre düzenlemelerinin sonucudur. İnşaat sektöründe doğal kaynakların tüketiminden ve çevre kirliliğinden sorumludur. Akıllı binalar olarak adlandırılan sürdürülebilir yapılar, sıradan binalarda sürekli yeni ve benzeri görülmemiş teknolojilerin kullanıldığı, kontrol sistemlerine sahip yüksek teknolojili evlerdir. Bu tür inşaatlar için mühendisler, mimarlar, ürün üreticileri, enerji danışmanları, görev yöneticileri, yöneticiler ve kullanıcılar dahil olmak üzere paydaşlar birlikte çalışır. Bu teknolojileri takip ederek yeteneklerle ilgili tehditleri ve yetenekleri belirlemek, kuruluş için uygun teknolojiyi seçmek ve bu teknolojileri bina stratejisini kontrol etmek için iç veya dış gruptan satın almak, sürdürülebilir bina ilkelerinin oluşturulmasında esastır. Stratejik Çağın kontrolünü kullanarak dünya çapında gelecek inşa etme kurumunda araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan ve küresel pazarda rekabet edebilmek için enerjisini sürdürülebilir kılan şirketler, bir yer bulabilir ve dünya pazarında öne çıkan bir isim yapabilir. Son zamanlarda, inşaat işvereni, genel performans sunan ve daha az bakım nedeniyle tasarruf sağlayan çevre dostu binalar (sürdürülebilir evler gibi) tasarlamakla daha fazla ilgilenmeye başladı. Bina bilgi modelleme teknolojisi (BIM), tasarımcılara simülasyonlu aydınlatma, elektrik tüketimi değerlendirmesi, sürdürülebilir tasarım gereksinimleri ve Bina Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (L.C.A.) aracılığıyla özel tasarım seçenekleri sunma, güç stratejileri seçme ve altyapı oluşturma yeteneği sağlar. Literatür taraması, düzen cihaz analizi ve yapılandırılmış anket dahil olmak üzere çeşitli çalışma metodolojileri benimsenmiştir. Toplanan veriler araştırma prosedürünün bir parçası olarak sentezlendi. Sürdürülebilir yaratım için dünyanın her yerinde gizli değil. Sürdürülebilir düzen, dünya çapındaki çevresel kaygılar nedeniyle son yıllarda ana akım bir inşaat tasarım hedefi olarak ortaya çıktı. Sürdürülebilir kalkınma, ılıman küresel iklim değişikliğinde daha da acildir. Bu tez, bina bilgi modellemesinin (BIM) ve zorluk yönetiminin sürdürülebilir inşaat tasarımlarına yapabileceği katkılara bakmayı hedeflemektedir. Bu tez, mühendislerin bu soruları cevaplayarak sürdürülebilir bina tasarlamaları için bir rehber gibidir. -Sürdürülebilirlik nedir? -BIM nedir?. -Nasıl tasarlanır? -Tasarlamak için hangi programları kullanmalıyız? -Hangi standardı kullanmalıyız? -BIM'in avantajları nelerdir? Bu nedenle araştırma, sürdürülebilir mimari tasarımın hedefin yapılı çevre üzerindeki etkilerin azaltılması ve başarılmasındaki rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma aşağıdaki prosedürleri bildirdi: - 1.Konuyla ilgili bazı mimari literatürü inceleyerek sürdürülebilirlik, sürdürülebilir mimari tasarım ve sürdürülebilirlik stratejileri için kapsamlı bir teorik çerçeve oluşturur. Tartışma şu şekilde olacaktır: Çevre dostu binalar tasarlamak için BIM Hizmetinin pratik uygulamalarından nasıl yararlanılacağı; tasarımcıya hayal gücü aşamalarında daha gerçekçi ve mimari tasarım çıktıları açısından daha doğru bir alan sağlayan akademik bilime hitap etme ve onu yönetilebilir adımlara dönüştürme olasılığını göstermek; Bu, BIM'in ünlü beş boyutu altıncı boyuta ve yedinci boyuta taşıma yeteneğini doğrular. 2.Tasarımcının olumsuz tasarım etkilerini azaltmasında fayda sağlayan göstergeleri çıkarır. Yedinci boyut, tasarım kararlarını daha net, şeffaf ve ikna edici karar vericiler için çok erken bir zamanda kullanıcılarına geniş bir analiz dünyası ve inşaat performansı anlayışı sağlayan bir tasarım içindir. Mimari tasarımın vurguladığı arc Life alanı dışında çalışanlar başta olmak üzere bazı uzmanlar tarafından gözden kaçırılabilecek, günlük hayatımızı ve performansımızı etkileyen çevresel faktörlerle ilgili bazı kavramları inceleyeceğim. Bu kavramları basitleştirilmiş bir şekilde sunmaya ve olumlu etkilerinden elde ettikleri faydayı netleştirmeye, olumsuz etkilerinden kaçınmaya ve BIM için uygulamalar veya yazılımlar aracılığıyla bunlarla başa çıkmanın kolaylığını sağlamaya çalışacaktır. Bu tezin nihai hedefleri, inşaat mühendisliğinin bu işleri tasarlaması, yönetmesi ve yürütmesi için en iyi yolu yapmaktır. Ayrıca bu hayati sektörde (sürdürülebilir bina) oynadığı kritik rolü de inceler. Bu tezin temel sorunu, yapılı çevre üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmaktır. Sürdürülebilir tasarım stratejilerinin bu etkileri en aza indirmede oynadığı role doğru Bilişsel bir eksiklik vardır.
Özet (Çeviri)
A strong movement is emerging to protect the natural ecosystem, conservation of natural capital, and reduce pollution in the atmosphere. The emphasis has been on the city, which is the area that uses the most resources, so sustainable architecture has been an essential part of new ventures. Such assumptions threaten the climate and economies of different industries while giving rise to innovative architecture and delivery methods. It helps to create productive facilities by reducing detrimental effects on the community.“Sustainability”was defined for the first time through the Brundtland Report posted in 1989 by way of the United Nations of the World Commission on Environment and Development, located inside the middle of several studies and practices. Sustainability maintains the quality of life by adjusting to the environment utilizing natural resources for the longest possible period leading to life-long conservation. Moreover, the idea of sustainability involves a community of essential mechanisms that provide livelihoods of all sorts, helping them preserve their generations' prosperity and establish growth expectations over time. The development of environmentally friendly buildings and smart homes results from legislation that focuses on sustainability. The commitment of responsibility for natural capital and water degradation in the building industry Think environmentally conscious, get a better home: Sustainability-design homes include state-of-the-art solutions in existing structures. For this kind of design, people who have interests in the project, including engineers, architects, component vendors, administration, and use managers, all participate in Separating risks and assets from the assets, picking the right technologies for the enterprise, and sourcing them from inside or from outside the company are critical in carrying out a long-term plan. Corporations that invest in R&D for power and worldwide sustainability can thrive in the Era of strategy. Lately, the construction employer has grown to be more interested in designing environmentally friendly buildings (such as sustainable homes) that offer overall performance and save money due to less maintenance. Building information modelling technology(BIM) provides designers with the ability to provide exclusive design options, choose power strategies, and build infrastructure through simulated lighting, electricity consumption assessment, sustainable design requirements, and the Building Life Cycle Assessment (L.C.A.). Various study methodologies were adopted, including literature review, layout device analysis, and structured questionnaire. Data collected were synthesized as a part of the research procedure. It is not hidden all over the world is going on sustainable creation. The sustainable layout has emerged as a mainstream construction design aim in the latest years because of worldwide environmental concerns. Sustainable development is even more urgent in mild global climate change. This thesis targets to look at the contributions that building information modelling (BIM) and challenge management could make to sustainable construction designs. This thesis is more like a guide for engineers to design sustainable building through answer these questions -What is sustainability? -What is BIM ? -How to design? -What programs should we use to design? -What standard should we use? -What are the advantages of BIM?. Therefore, the research aims to discover the role of sustainable architectural design in Reducing and achieving impacts on the built environment the goal. The research reported the following procedures: - 1.It builds a comprehensive theoretical framework for sustainability, sustainable architectural design, and sustainability strategies by studying some architectural literature that has dealt with the subject. The discussion will be: how to take advantage of practical applications of BIM Serving to design environmentally friendly buildings; to show the possibility of addressing academic science and translating it into manageable steps that provide the designer with a more realistic field in the stages of imagination and more accurate in terms of architectural design outputs; which confirms BIM's ability to transcend the famous five dimensions to the sixth dimension and seventh dimension. 2.It is extracting indications that benefit the designer to reduce negative design impacts. The seventh dimension is for a design that provides its users with a vast world of analysis and understanding of construction performance very early to make design decisions more clearly, transparently, and convincing decision-makers. It will be explored some of the concepts related to environmental factors that affect our daily lives and performance that may be missed by some specialists, especially those working outside the arc Life field, which architectural design emphasizes. It will try Presenting these concepts in a simplified manner and clarifying the benefit from their positive impact, avoiding their negative impact, and the ease of dealing with them through applications or software for the BIM. This thesis's ultimate goals are to make the best way for civil engineering to design, manage, and execute these works. It also examines the critical role it plays in This vital sector (sustainable building). The main problem of this thesis is to reduce the negative impact on the built environment. There is a deficiency Cognitive Towards the role that sustainable design strategies play in minimizing these impacts.