Faktör analizi ile üniversiteye giriş sınavlarındaki başarı durumuna göre illerin sıralanması
Ordering cities depending on their results at the university exam by factor analysis
  1. Tez No: 405833
  2. Yazar: ÖMER BOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DİCLE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma da 2013 ve 2014 yılında Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Düz Lise, Özel Lise, Özel Anadolu Lisesi ve Özel Fen Lisesindeki son sınıf okumakta olan ya da mezun olmuş olan öğrencilerin, YGS ve LYS'de almış oldukları Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık Puanlarının il ortalamaları dikkate alınarak illerin sıralanması yapılmıştır. Bu sıralamada değişken sayısının fazla olması nedeniyle faktör analizi ile değişkenler arasındaki ilişki yapısı incelenmiş ve değişkenlerin anlamlı olabilecek faktörler altında toplandığı gözlenmiştir. Faktör skorlarına göre de iller arasında sıralamalar yapılmış ve oluşan sıralamalara göre illerin konumları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in 2013 and 2014, High School, Science High School, Plain High School, Private High School, Private Plain High School and Private Science High School students who have graduated from the last class or studying, they had taken YGS and LYS Numerical, Verbal and Equal Weight Points provincial averages were used for the ranking of the cities. This is due to the high number of variable order factor analysis of the relationship between the structure and the variables studied and observed variables are collected under the factors which may be significant. Standings between the cities and the resulting factor scores in the order according to the positions of the cities are interpreted.