Esaslı nilpotent Lie cebirleri için Berger-Wang formülü
Berger-Wang formula for essentially nilpotent Lie algebras
- Tez No: 405834
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ TUNÇ MISIRLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bir Lie cebri tarafından üretilen kapalı bir Banach cebrinin, her önkompakt alt kümesi için Berger-Wang formülünün sağlandığı gösterilmiştir. Ayrıca, esaslı nilpotent ve çözülebilir Lie cebirleri tarafından üretilen kapalı Banach cebrinin her önkompakt alt kümeleri için de Berger-Wang formülünün sağlandığı gösterilmiştir. Son olarak, yarıçözülebilir Lie cebirleri tarafından üretilen Banach cebirlerinin her önkompakt alt kümeler için Berger-Wang formülünü sağlayıp sağlamadığı açık problem olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it proved that if a closed Banach algebra is generated by a nilpotent Lie algebra , then the Berger-Wang formula holds for every precompact subset. It is also proved that Berger-Wang formula holds for a closed Banach algebra generated by both an essentially nilpotent and solvable Lie algebra for every precompact subsets of it. Finally, it is presented whether Berger-Wang formula holds for a Banach algebra generated by a quasisolvable Lie algebra or not as an open problem.