50 MW gaz yakıtlı buharlı enerji santralinin gelişmiş ekserji analizi
Advanced exergy analysis of 50 MW fuelled steam power plant
- Tez No: 405840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KAYFECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye, nüfusu ve gelişen ekonomisi ile enerji ihtiyacı gün geçtikçe hızla artan, buna karşılık yerli enerji kaynakları sınırlı olan ve enerji talebinin büyük bir kısmını ithal eden bir ülkedir. Enerji kaynakları kısıtlı olan ülkemizde, enerjiyi etkin kullanma ve tasarruf uygulamalarının arttırılması ülkemizin enerji ithalatının azaltılması yönünde olumlu katkı sağlayacaktır. Termal sistemlerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için termodinamik verimsizliklerin kaynağı ve sistem bileşenleri arasındaki etkileşimin anlaşılması gereklidir. Termal sistemlerin enerji ve ekserji verimleri; sistemlerin dizaynında, sistemlerin seçilmesinde ve sistemin çalışma şartlarının belirlenmesinde önemli karar parametreleridir. Bu çalışmada 50 MW gaz yakıtlı buhar santralinde klasik ve gelişmiş ekserji analizleri yapılarak kayıp bölgeleri ve geliştirilebilir bölgeler belirlenmiştir. Gelişmiş ekserji analizi sonucunda en fazla önlenebilir ekserji yıkımı 6874 kW ile kazanlarda olduğu tespit edilmiştir. Kazanlarda kaçınılmaz ekserji yıkımı ise 12371 kW olarak bulunmuştur. En büyük ekserji yıkımı ise 22997 kW olarak kondenserde gerçekleşmiştir. Kondenesrlerde 20193 kW kaçınılmaz ekserji değeri vardır. Sistem üzerinde iyileştirmeler yapıldığı takdirde toplam 17260,34 kW önlenebilir ekserji değeri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it has limited domestic energy resources and imports large part of energy demand, Turkey, with its population and growing economy, is a country that increases energy needs rapidly day by day. Efficient using of energy and increasing the saving practices will contribute to reduction of energy imports in our limited energy resources country. To evaluation and improving of thermal systems, the source of the thermodynamic inefficiencies and interaction between system components are to be understood. Energy and exergy efficiency of thermal systems are important determination parameter in design of systems, selection of systems and defining of systems operating conditions. In this study, in 50 MW gas-fired steam power plant, calculating with conventional and advanced exergy analysis, there were identified the loss and improvable regions. As a result of advanced exergy analysis, there were identified that most avoidable exergy destruction is in the boiler as 6874 kW. The unavoidable exergy destructionin the boiler were found as 12371 kW. The largest exergy destruction has been took place in the condenser as 22997 kW. Unavoidable exergy value is 20193 kW in condenser. If there is making some improvements on the system, there can be identified value of 17260.34 kW total avoidable exergy.