Türkiye demir-çelik sektörü için tahmin modelleri önerisi
Forecasting models proposal for turkish iron and steel industry
  1. Tez No: 405865
  2. Yazar: AHMET ZİYAEDDİN BULUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DÜĞENCİ, YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Demir-çelik sektörü; uygulama alanları her geçen gün artan, sektördeki üretim teknolojilerinin sürekli gelişmesiyle kendisini sürekli yenileyen, küreselleşen piyasa düzenine damgasını vuran güçlü sektörlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Demir-çelik sektörü, inşaat, otomotiv ve demiryolu başta olmak üzere birçok alanda üretime doğrudan katkı sağlamaktadır. Türkiye, dünyadaki çelik üreten 66 ülke arasında 8. sırada, Avrupa'daki çelik üretici ülkeler arasında ise Almanya'dan sonra 2. sırada yer almaktadır. Mevcut durum, Türkiye'nin demir çelik üretiminde hangi seviyeye geldiğini göstermesi açısından önemlidir. Bu çalışmada; Türkiye'nin 1980-2013 arasındaki çelik üretim ve tüketim miktarlarına göre, 2014-2018 yılları için üretim ve tüketim miktarlarını tahmin etmek amaçlanmıştır. Veri analizi için zaman serileri tahmin yöntemlerinden ARIMA, üstel düzeltme ve gri tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Dünya Çelik Birliği (World Steel Association - worldsteel) tarafından yayımlanan raporlardan elde edilmiştir. Elde edilen çalışma sonuçlarının ileriye dönük alınacak yatırım kararlarına yardımcı olması hedeflenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, çelik üretim ve tüketim miktarlarının belirlenen tahmin aralığında artış göstereceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Iron and steel industry is regarded as one of the strongest sectors,those application areas are growing day after day. It also has significant place in globalized market system and renews itself through continuous improvement of production technology in the industry. Iron and steel industry contributes directly to production in many areas, such as construction, railway and automotive industry. Turkey ranks eighth among the world's 66 steel-producing countries and second after Germany among the steel-producing countries in Europe. The current situation is important to show the level which Turkey has reached in iron and steel production. The aim of this study is making steel production and consumption forecasts for the years 2014 to 2018 based on the Turkey's steel production and consumption data between 1980 and 2013. Used methods for the data analysis are ARIMA, exponential smoothing and grey prediction, which are often used methods of time series analysis. The data used in this study are obtained from reports published by World Steel Association (worldsteel - WSA). With the obtained results of the study it is aimed at supporting the future investment decisions to be taken. According to the findings obtained from the study, steel production and consumption is expected to increase in the specified range of forecast.