Üç boyutlu yazıcı tasarımı, prototipi ve tersine mühendislik uygulamaları
3D printer design, prototyping and reverse engineering applications
- Tez No: 405864
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmiş bir üç boyutlu yazıcı referans alınarak yeni bir üç boyutlu yazıcı prototipi geliştirilmiştir. Geleneksel yöntemlerle üretilmiş üç boyutlu yazıcı bağlantı parçalarının ölçüleri baz alınarak yeni bağlantı parçaları tasarlanmıştır. Tasarlanan bu bağlantı parçaları geleneksel üç boyutlu yazıcıdan bastırılarak yeni üç boyutlu yazıcının üretiminde kullanılmıştır. Bu tez çalışması için yapılmış üç boyutlu yazıcı ile amatör olarak yapılan üç boyutlu yazıcılar karşılaştırılmıştır. ABS ve PLA'dan üç boyutlu yazdırılan gözlük numunelerinin çekme dayanımları, yüzey pürüzlülük ve yüzey sertlik değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Profesyonel olarak yazdırılan gözlük numunelerinden alınan çekme dayanımı değerleri, yüzey pürüzlülük ve yüzey sertlik değerleri amatör olarak yazdırılan gözlük numunelerine göre daha iyi çıkmıştır. Tersine mühendislik yöntemi kullanılarak 123D Catch programı aracığıyla katı bir nesnenin üç boyutlu taraması yaptırılmıştır. Taratılan bu nesnenin STL dosyası bilgisayar ortamına aktarılarak nesne dilimleme programından g kodu dosyası çıkartılmıştır. G kodu oluşturalan bu nesne üç farklı üç boyutlu yazıcıdan yazdırılarak, boyut olarak birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Üç boyutlu tarama sonucu yazdırılan parçalar orijinal parça ölçülerini ortalama 1.41, 3.11 ve 0.23 mm'lik sapmalar ile yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
A new 3D Printer prototype has been developed based on a 3D printer which was produced by using traditional methods. The new connection parts have been esigned, based on the size of 3D Printer connection parts. The connection parts which have been designed by using traditional 3D printers, have been printed and used on producing the new 3D Printer. The 3D Printer made for this thesis, has been compared with the 3D Printers which were made unprofessionally. Tensile strength, surface roughness and surface hardness value of the sample glasses, which were printed by ABS and PLA materials , have been measured and compared. Tensile strenght, surface roughness and surface hardness values of the sample glasses which have been printed professionally, we're better than the sample of glasses which have been printed unprofessionally. A solid object had been scanned by the help of 123D Catch programme, by using the reverse engineering method. This scanned object's STL file has been transferred to the pc, G code file has been created from object slicer programme. This object created G code was printed from different three 3D Printers, were compared each other as the size. Printed parts in reaction to 3d scanning, have been caught up the orginal part's size by the average 1.41, 3.11 and 0.23 deviation.