Bilgi yönetimi ve bilgi yönetimi anlayışında insan kaynakları yönetimi
Information management and human resources management in sense of information management
- Tez No: 405866
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL, YRD. DOÇ. DR. TÜLAY KORKUSUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Information and Records Management, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada bilgi konusu geniş çaplı ele alınmıştır. Bilgi çağının gereği olan bilgi yönetimi kavramı açıklanmıştır. Bilginin önemi üzerinde durulmuştur. Bilgi yönetiminin insan kaynakları yönetimine etkisi araştırılmıştır. Bilgi çağıyla değişen insan kaynakları yönetimi anlayışı üzerinde durulmuştur. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan geniş bir ana kütlede anket çalışması yapılmıştır. Bu anket verileri SPSS programına girilmiştir. Bu anket verilerinde bir örneklem alınarak güvenilirlik testi yapılmıştır. Toplanan verilerle faktör analizi yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Anket verileri üzerinde önce normallik testi yapılmış, daha sonra ANOVA analizi uygulanmıştır. Sonra Karar Ağacı analizi yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, information topic is examined in detail. Information management is explaned by force of information age. Focused on the importance of information. The effects of human resource management, management of information were investigated. The survey covers have been made a wide range of manufacturing and service sectors. This survey data were entered into SPSS. Taking sample of the survey data, is performed reliability testing. With the collected data, Factor analysis conducted and the results were evaluated. Survey data normality test done , then ANOVA analysis was performed. After making the decision tree analysis, the results are evaluated.