Bir hastanede amaliyathane klima santrali ısıtma hattının ekserji analizi
Exergy analysis of heating line of surgery air handling unit in a hospital
- Tez No: 405878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
u çalışmada İstanbul Başkent Hastanesi'ne ait bir ameliyathane odası için kullanılan klima santrali ısıtma hattının ekserji analizi yapılmıştır. Klima Santrali (hijyenik klima) 3500 m3/h debide olup ameliyathane için özel olarak tasarlanmıştır. Hastane binasını ısıtmak için doğalgaz yakıtlı kazan kullanılmaktadır. Isıtma sisteminde üretilen sıcak su, boylerler yardımıyla kullanım suyu, fan-coiller yardımıyla mahal ısıtma, klima santralleri yardımıyla da hijyenik alan ve mahal ısıtmasında kullanılmaktadır. Kazan 70/90 °C olarak çalışması planlanmıştır. Değişik zaman dilimleri için ölçümü yapılan kazan suyu giriş çıkış, klima santrali giriş çıkış su ve hava sıcaklıklarına bağlı olarak elde edilen termodinamik parametrelere göre seçilen tek bir ameliyathane odası için ekserji analizi hesaplamaları yapılmıştır. Yapılan hesaplamalara göre kazan ve klima santrali için ekserji kayıpları (yıkımları) ve ekserji verimleri sırasıyla 554.28 ve 3.11 kW, %21.92 ve %20.22 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilere göre yapılması gereken iyileştirmeler için öneri-lerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an exergy analysis of heating line of air handling unit for a surgery room in İstanbul Başkent Hospital was investigated. Air handling unit which has 3500 m3/h flow rate was designed distinctively. Natural gas fired boiler was used on the purpose of heating hospital building. Heated water by the system was used as usage water, local heating and heating hygienic rooms by means of boilers, fan coils and air handling units respectively. Boilers working conditions were 70/90 °C. Exergy analysis calculations were performed for selected single surgery room in consideration of thermodynamics parameters that depend on the measured values of inlet and outlet water temperatures of boilers, and air handling units for different time step. As a result of calculations, exergy destruction and exergy efficiencies for boilers and air handling units were computed as 554.28 and 3.11 kW, 21.92% and 20.22 % respectively. Based on the obtained results some enhancements were suggested for further studies.