Termoelektrikli soğutma ve ısı sisteminin mini sera ortamında kullanılabilmesi
Using thermoelectricity cooling and heating systems in small glasshouse environment
- Tez No: 405879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, termoelektrikli ısıtma soğutma sisteminin mini sera ortamında kullanılabilmesi için tasarım yapılmıştır. Termoelektrik ısıtma ve soğutma elemanı olarak kullanılan peltierlerin pic sistemi ile kontrolü uygulanmıştır. Yapılan tasarım toprağın iç sıcaklık alanını ölçmek üstüne kurulmuştur. Burada en üst değer olarak 32°C, en alt değer olarak ise 10°C sonuçları elde edilmiştir. Sonrasında bu sistemimizde bitki olarak safran çiçeğinin gelişimi incelenmiştir. Safran bitkisi 47 gün soğutma, 30 gün ise ısıtma yapılarak kontrollü olarak yetişmesi sağlanmıştır. Elde edilen verilere göre 78 günde yapılan çalışma, 326 450 W enerji harcamıştır. Bu harcanan enerjinin orta seviye buzdolabının harcadığı enerjiye eş olduğu görülmüştür. Sistemin arıza göstermeden 78 gün 24 saat çalıştığı gözlenmiştir. Termoelektrik ısıtma soğutma elemanı olarak kullanılan peltierlerin pic sistemi ile kontrolü sağlanmıştır. Bu veriler mini seramızın bitkilerin yetişmesini sağlayacak uygun ortam olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the desing was done to using heating and cooling system with thermoelectricity in small glasshouse environment. Peltiers were checked by pic system which can be used to heating and cooling system with termoelectricity. This desing was founded to measure the field of land's inner temperature. In here, these datas were realized that; the highest temperature degree was 32°C, thelowest temperature degree was 10°C. After that, saffron flower's evolution was followed as a plant in this system. Growth of saffron plant was controlled with refrigeration for 47 days and with heating for 30 days. According to obtained datas in the study for 78 days, has spent 326 450 watts of power. It was observed that the energy spent medium was equivalent to the energy consumed by the refrigerator. System has been observed that operates for 78 days, 24 hours without failure. Thermoelectric heating and cooling element of the control system used by the pic is provided as peltier. This data revealed that the appropriate environment to ensure the growth of plants, our small-greenhouse.