TiAlN ve TiN kaplamalı matkaplarla C38 dövme çelik malzemesinin derin delik delme işleminin incelenmesi
TiAlN and TiN coated with drill C38 investigation of forged steel materials of deep drilling operations
- Tez No: 405898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, C38 dövme çelik iş parçasının sertliği belirli standartlarda tutularak derin delik delme işlemi deneyi yapılmıştır. Derin delik delme işlemimizde TiAlN ve TiN kaplamalı matkap, derin delik delme işlemlerinde çoğunlukla kullanılan uzun çubuğa kaynatılmış karbür matkap gundrill kullanılmıştır. Deneyler CNC yatay işleme tezgahı yardımıyla derin delik delme metodları ile, ön delme işlemimizi TiN kaplamalı matkapla derin deliği bitirme işlemimizi TiAlN kaplamalı ve gundrill matkaplarla yedi farklı matkap (kaplamalı takım, orijinal ve bileme yapılmış karbür hali) değişik kesme hızı ve ilerleme miktarları soğutma sıvısı kullanılarak yapılmıştır. Deneyimizde matkaplarımızın takım ömürleri ve iş parçası delikte oluşan yüzey pürüzlülüğü, kullanılan matkapların kaplamalı ve bilenmiş karbür hallerinin performansları araştırılmıştır. TiAlN kaplamalı matkapların uç aşınmaları değerlendirilmiştir. Takımların ömürleri kaplama yapıldığında TiAlN kaplamalı matkap bilenmiş karbür haline göre beş kat, TiN kaplamalı matkap bilenmiş karbür haline göre ise dört kat fazla performans sağlamıştır. Tek kesici ağızlı gundrill karbür matkabın takım ömrünün en düşük olduğu belirlenmiştir. TiAlN kaplamalı matkaplardan elde edilen delik yüzey kaliteleri, TiN kaplamalı matkaplarla elde edilenden daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Derin delik delmede delme metodu yüzey pürüzlülüğünü etkilediği yapılan deneylerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, C38 hardness of the forged work piece deep hole-drilling test was performed by keeping certain standards. Deep hole drilling operations in TiAlN and TiN drill bits, deep hole drilling process mainly used in long rod welded carbide drills are used gundrill. Experiments with deep hole drilling method with the help of CNC horizontal machining bench, pilot drilling process our TiN drill deep holes to finish the process we TiAlN coated and seven different drill with gundrill drill (coated tools, original and made grinding carbide version) by using different cutting speed and feed rate of the coolant is made. Our experience of our drill tool life and work piece surface roughness formed in the hole, coated carbide drills used and sharpened performance of the cases were investigated. TiAlN coated drill wear was evaluated. When the team made the life of the coating TiAlN coated carbide drill sharpened into five times, according to become sharpened TiN coated carbide drill has provided four times the performance. Single bladed cutter gundrill carbide drill tool life was determined to be the lowest. Obtained from TiAlN coated drill hole surface finish than that obtained with TiN drills have been found to be better. Deep hole drilling has been shown in experiments that the drilling method of surface roughness effects.