CO2 lazer kesim tezgahlarında kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin incelenmesi
Analyse on effects of cutting parameters used in CO2 laser machines on surface roughness
  1. Tez No: 405899
  2. Yazar: MURAT TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada CO2 lazer tezgâhlarında kullanılan kesme parametrelerinin AISI 304 kalite paslanmaz çelik sacların kesim işlemi sonrası yüzey pürüzlüğü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deney tasarımında kullanılan 3 mm AISI 304 kalite paslanmaz çelik sac belirlenen geometrik bir modelde kesilerek hazırlanmıştır. İşleme deneylerinde literatürde yapılan çalışmalar sonrası önem arz eden parametreler ve ön deneylerde belirlenen parametreler sabit ve değişken olarak iki gruba ayrılmıştır. Sabit parametre olarak (Frekans, Duty, Nozzle, Malzeme, Focus ve Mercek), değişken olarak ise (Güç, Hız, Basınç, Yardımcı gaz) parametreleri alınmıştır. Kesilen parçaların sabitlenmesi için özel bir fikstürü yapılarak lazer kesim yüzeyinde oluşan pürüzlülük değerleri profilometre yardımı ile ölçülmüş tablo ve grafiklere dönüştürülerek yorumlanmıştır. Yapılan bu çalışma Telmek A.Ş. bünyesinde hali hazırda kullanılan parametrelerle karşılaştırılarak zaman, işçilik, enerji sarfiyatı hesaplamaları yapılarak deneylerde elde edilen sonuçlar ile kesim yapıldığında firmanın maliyet giderlerinin düşeceği önerilmiştir. Üretim sektöründe çalışan birçok firmaya ışık tutması açısından bu çalışma önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The effects of cutting parameters which are used in CO2 laser machines on surface roughness of AISI 304 quality stainless steel after cutting process is examined in this study. AISI 304 quality stainless steel is prepared with the help of a determined geometrical model by cutting. In processing experiments, parameters are divided into two sections as constants and variables. Frequency, Duty, Nozzle, Material, Focus and Lens parameters are kept as constant, Power, Speed, Pressure and Substitute Gas parameters are kept as variable. With the help of a special fixture to fix the parts which are cut, surface roughness values, which are measured by Profilometer, presented and interpreted by transforming the surface roughness's values into table and graphics. The results of this study is compared with the existing parameters which are used in Telmek A.Ş and it is observed that time, labour and energy can be saved by using the right parameters. This study has an important position to lightthe way for the companies which take place in production sector.