Demir bazlı süper alaşımların işlenebilirliğinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation on the machinability of iron based superalloys
  1. Tez No: 431126
  2. Yazar: OSMAN BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, üç farklı kaplamalı karbür matkap kullanılarak A 286 demir bazlı süper alaşımının kuru şartlar altında delme testleri yapılmıştır. Deneylerde kullanılan kesici takımların uç açıları 120° ve 140° ve kaplama çeşitleri TiN, TiAlN ve AlCrN olarak belirlenmiştir. Kesme parametreleri gri ilişki analizi ile optimize edilmiştir. Kesme hızı, ilerleme, kesici takım malzemesi ve bunların etkileşimlerinin itme kuvveti, tork ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri belirlenmiştir. Deneylerde Taguchi'nin L18, 3-seviyeli, 3-faktörlü ortogonal dizisi kullanılmıştır. Ayrıca, minimum delme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü ve çap hatası elde edebilmek için en uygun delme parametreleri belirlenmiştir. Genel olarak, 120° uç açısına sahip TiAlN kaplı matkaplar düşük kuvvetlerde çalışmıştır. İlerlemenin artışına bağlı olarak kesme kuvvetlerinin artışı gözlenmiştir. İlerleme miktarının artışı yüzey pürüzlülüğünü de arttırmış, kesme hızının artması ise yüzey pürüzlülüğünü azaltmıştır. En düşük yüzey pürüzlülüğü AlCrN kaplı matkaplarla yapılan deneylerde ölçülmüştür. Aynı kesici takımla ikinci kez delme işlemi gerçekleştiğinde; işlem esnasında meydana gelen sıcaklıkla, kaplaması kalkmış matkaplarda talaş yapışmasının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, A 286 iron-based super alloy was tested for drilling with three different coated carbide tools in dry cutting conditions. The point angles of the cutting tools used in the experiments were specified as 120° and 140°, and the coatings were chosen as TiN, TiAlN and AlCrN. Cutting parameters were optimized with Grey Relational Analysis. The effects of cutting speed, feed, tool material and their interactions on drilling forces, torque and surface roughness were determined. In the experiments, Taguchi's L18 3-Level and 3-Factor Orthogonal Array were used. Moreover, in order to obtain minimum drilling force, surface roughness and diameter error, optimum drilling parameters were found. Generally, TiAlN coated drills having 120° point angle produced lower drilling forces. Increasing the feed rate caused an increase in the cutting forces. The increase in the feed increased the surface roughness while the increase in cutting speed decreased the surface roughness. The minimum surface roughness was measured with AlCrN coated drills. When the second drilling attemat with the same cutting tools was done, more built-up edge was observed in the drilling tools due to the increasing cutting temperature.