Uzun süreli işitme cihazı kullanımının işitme eşikleri, konuşmayı alma eşiği ve konuşmayı ayırdetme üzerine etkileri
  1. Tez No: 40592
  2. Yazar: ZAHRA NASIRIZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana bilim Dalı Odyoloji Ünitesine işitme kaybı şikayeti ile başvuran ve işitme cihazı endi- kasyonu konulan hafif, orta ve ileri derecede sensorinöral işitme kaybı belir lenmiş 24 hasta (ll'i bilateral, 13'ü unilateral toplam 35 kulak) üzerinde, işitme cihazı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra işitme cihazı kulla nımının işitme eşikleri ve konuşmayı ayırdetme üzerinde etkisi araştırılmış tır. Çalışmamızdaki hastaların yaşları 10-65 arasında olup, ortalama 37.00 ± 4.58 olarak tespit edilmiştir. Bulgularımızda, işitme cihazı önermeden önce saf ses işitme eşikleri or talaması 62.09 ± 2.73 (dB), konuşmayı alma eşiği 70.01 ± 3.25 (dB) ve ko nuşmayı ayırdetme yüzdeleri 66.13 ±4.10 olarak tespit edilirken, işitme ci hazı kullandıktan 1 yıl sonra saf ses işitme eşikleri ortalaması 58.91 + 2.69 (dB) konuşmayı alma eşikleri 65.86 ± 2.96 dB ve konuşmayı ayırdetme yüz delerinin 75.25 ± 3.28 olduğu görülmüştür. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). İşitme cihazı kullanan hastalar, çift taraflı ve tek taraflı olarak 2 grupta sınıflandırılmış, işitme cihazı kullanmadan önce ve işitme cihazı kullandık tan 1 yıl sonraki işitme eşikleri ve konuşmayı alma eşiklerinde, gruplar ara sında anlamlı bir fark bulunmamışken, unilateral işitme cihazı kullanan hastalara oranla bilateral işitme cihazı kullanan hastaların konuşmayı ayır detme yüzdelerinde %5'lik bir yükselme olduğu görülmüştür. Bu durum is tatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.05) 44Hastalar işitme kaybı derecelerine göre (hafif - orta - ileri) gruplandınlmış ve bu gruplar arasındaki farklılıkların işitme cihazı kullanmadan önce ve kullandıktan 1 yıl sonraki sonuçlan karşılaştırıldığında işitme eşikleri, ko nuşmayı alma eşikleri ve konuşmayı ayırdetme yüzdelerinde, gruplar arasın da anlamlı bir fark bulunmamıştır. (P > 0.05) Unilateral işitme cihazı kullanan hastalarda işitme eşikleri ve konuşmayı alma eşiği, işitme cihazı kullanılan kulakta düzelme gösterirken, işitme ciha zı kullanılmayan kulakta daha fazla kayıp göstermektedir. Bu ters orantı ko nuşmayı ayırdetme yüzdesinde, işitme cihazı kullanılan kulakta %8 artış gösterirken işitme cihazı kullanılmayan kulakta %4 düşmektedir. Bu fark is tatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). Sonuç olarak, işitme cihazının işitme eşikleri, konuşmayı alma eşikeri ve konuşmayı ayırdetme yüzdeleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu kanaa tine vanlrmştır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In present study, the effects of hearing-aid on pure-tone thresholds and speech discrimination was researched before and after using the hearing- aid. The study has been carried on 24 patients (11 of them bilateral, 13 uni lateral, totally 35 ears) that have mild, moderate and profound sensorineural hearing loss, who applied as an indication of hearing aid on University of Ha cettepe, ENT Dept. Audiology clinics. Ages of the patients in our study, are between 10 to 65 with the average of 37.00 ± 4.58. Before using the Hearing-Aids, the patient's average pure- tone thresholds, speech reception thresholds and speech discrirnination scores are determined as, 62.09 ± 2.73 (dB), 70.01 ± 3.25 (dB) and 66.13 ± 4.18 dB respectively. After one-year-use of hearing aids, the average pure- tone thresholds, speech-reception thresholds and speech discrimination scores are determined as, 58.9 ± 2.69 (dB), 65.86 ± 29.6 (dB) and 75.25 ± 3.28 (dB) respectively. These differences are found to be statistically signifi cant. (P < 0.05) Hearing aided patients are grouped into bilateral and unilateral; in the pure-tone threshold and the speech reception thresholds, before and after one-year-use of hearing-aid, no any significant differences have been marked between the groups (P > 0.05). On the other hand, compared to the unilater ally aided patients, a 5% increases in speech discrimination in bilaterally aided patients are observed. This situation is found statistically significant. (P < 0.05) The patients are classified according to their hearing loss levels (mild- moderate-profound). The result of the differences between the groups are 46compared before and after one-year-use of hearing-aid and a significant dif ference (P > 0.05) is not found at the pure-tone thresholds, speech reception threshold and at the speech discrimination. In unilateral hearing-aided patients, better results are obtained in the pure-tone threshold and the speech reception thresholds and speech dis crimination scores of hearing aided ears, whereas in unaided ears, more hearing loss is marked. While aided ear shows 8% increase in speech dis crimination, the unaided ear shows 4% decreases in speech discrimination. This difference is found statistically significant. (P < 0.05) Conclusively, the hearing-aids are found to have better effects on the pure-tone thresholds, the speech reception thresholds and the speech dis crimination. 47