İleri derecede işitme kayıplı çocuklarda kurum merkezli eğitimin dil gelişimine etkisi
- Tez No: 40593
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET çalışmamızda, Kurum Merkezli Eğitim ve Aile Merkezli Eği timin dil gelişimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu iki grup alıcı dil ve ifade edici dil açısından karşılaştırılmıştır.Bu amaçla Hacettepe üniversitesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Da lı ve Odyoloji Bölümü, îşitme ve Konuşma Eğitim ünitesi'nde ve özel Odyoloji Merkezi' nde 40 işitme engelli çocuk ve özel a- naokuluna devam eden 10 normal çocuk dil gelişimi ve eğitim açısından Dil Gelişimi testleri uygulanarak değerlendirilmiş tir. Kontrol grubu ve cihaz kullanarak sözel iletişim yolu i- le eğitim alan işitme engelli çocukların dil gelişimleri kar şılaştırılmış, işitme engelli çocukların alıcı dil ve ifade e- dici dil gelişimlerinin normal işiten çocuklardan geri olduğu bulunmuş tur. Bu karşılaştırmadan sonra Kurum Merkezli Eğitim ve Aile Merkezli Eğitim grubu karşılaştırılmış, sonuçta Kurum Merkezli Eğitimin Aile Merkezli Eğitimden dil gelişimi üzeri ne daha etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak desteklenmiş tir.49 Kurum Merkezli Eğitim ile Aile Merkezli Eğitim koşulla rının daha farklı koşullarda olmasının bu farkın olmasına ne- len olabileceği düşünülmüş ve her iki eğitim modelinde aile- lin ve eğitimcinin ortak çalışmasının işitme engelli çocuğun âğitimine en olumlu etkiyi yapabileceği ailenin eğitimde de jnemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the education of Institution Center and the education of Home Center the effect to over language develop ment had been investigated. These group had been compared at the point of expressive language and reseptör language. For this purpose, In Hacettepe university Ear-Nose-Throat Main- science Branch and Audiology Departmant Hearing and Coversa- tion Unity and Special Audiology Center, 40 hearing impaired 10 children who go to special fundemental school had been e- valuated by applying the language development test from the point of language development and education. control group and hearing impaired children who take education with the way of verbal communication had been comp ared It had been found that In hearing impaired children, the development of expessive and receptor language were reaver than normally children. After this comparison, The Education of Institution Cent er group and the Education of Home Center group and the Edu cation of Home center group had been compared.lt was seen that the education of Institution Centre to over the language51 Levelopment was more powerful than the education of Home.'enter to over language development. Obtained results were supported with statistics. It was thought that different conditions in the Educa- :ion of institution Center and the Education of Home Center *ere caused to this difference. Finally, from this study these results have been obtain- ad. The associate study of family and pedaugoue is providing positive effect to hearing impaired children and family is p- laying important role in the education.