Konuşmayı ayırdetme testi için izofonik tek heceli kelime listelerinin oluşturulması
  1. Tez No: 40594
  2. Yazar: ATEŞ MEHMET AKŞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVMA MADANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç, tek heceli ve fonemik dengeli kelime listeleri geliştirmek ve bu listelerin zorluk dereceleri açısından farklı olmadığını göstermektir. Araştırmada ilk önce kelime listeleri oluşturulmuş ve normal işitmeye sahip deneklerle yapılan çalışmada listeler arasında zorluk derecesi açısından fark olmadığı bulunmuştur. Daha sonra, geliştirilen kelime listelerinin geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla mikst ve sensori-neural (retrokoklear patoloji olmadığı düşünülen) işitme kayıplı 231 kulağın ayırdetme skoru saptanmıştır. Sonuçta, geliştirilen listelerinin, farklı işitme patolojilerini, farklı işitme seviyelerini ve farklı işitme eğrilerini kendi içlerinde istatistiksel olarak birbirinden ayırabildiği bulunmuştur. Çalışmanın bir yan bulgusu olarak, kullanılan fonemlerin kelime içindeki yerlerine göre ne ölçüde doğru algılandığı, hasta ve sağlam kulaklarda ayn ayn değerlendirilmiştir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, six phonemically balanced, consonant-vowel-consonant sequenced monosyllable word lists have been developed in Turkish. To evaluate interlist equivalance reliability and validity 12 normal hearing subjects and 147' hearing impaired (mixed and sensory-neural) patient were tested with these lists. First, no significant differences were found between the difficulty level of these lists. Secondly, patients with mixed type hearing loss had better discrimination score from the ones with sensorineural hearing loss even though the latter had better hearing level. Thirdly, to test the effect of audiometric configuration on speech discrimination, patients with sensory-neural hearing loss were grouped according to three different hearing levels. At all hearing levels, patients with high frequency hearing loss got lower than patients with flat hearing. Finally, significant differences were found between the discrimination scores of patients who have normal, mild and moderate level of hearing. 42