Türkçe yapay cümle testi
- Tez No: 40595
- Danışmanlar: PROF.DR. FERDA AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Çalışmamızda SSI ( Synthetic Sentence Identification ) testinin Türkçe'ye uyarlaması amaçlanmıştır. Türkçe Yapay Cümle Testi ( YCT ) için yapay cümlelerin oluşturulmasından sonra normal işiten 24 denek ile testin Kontralateral Zorlaştırıcı Mesaj (KZM ), Ipsilateral Zorlaştıncı Mesaj ( İZM ) ve performans şiddet fonksiyonu için normal değerler bulunmuştur. Elde edilen normal değerler Amerikan ve İtalyan dillerindeki SSI testleriyle benzerlik göstermektedir. Aynca, oluşturulan test materiyelinin bir anlamda sağlamasının yapılması amacıyla eğimsiz sensorinöral işitme kaybı olan 10 hastanın YCT ve fonetik dengeli kelimeler için performans şiddet fonksiyonu oluşturulmuştur. Bu iki fonksiyonun ve en yüksek değerlerinin benzer elde edilmesi daha önce elde edilen bulgulan ve YCT ' nin diğer dillerdeki SSI testleriyle benzerliğini desteklemektedir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is the adaptation of Synthetic Sentence Identification ( SSI ) test to the Turkish language. A set of artificial sentences for the Turkish version of SSI test is constructed. The normal values for the performance - intensity function Contralateral Competing Message ( CCM ), Ipsilateral Competing Message ( ICM ) are obtained. Normative values for the Turkish version of the test agreed with the normative values of Italian and American SSI tests. With the aim of confirming the similarity between the SSI sentence materials of different languages, the performance - intensity functions for the phonetically balanced ( PB ) words and YCT test are performed with 10 flat sensorineural hearing loss patients. The resemblance of these two functions and their maximum values verified the previous findings and supported the parrellism of YCT with SSI tests in different languages. 28