Yaban turbu-peroksidaz çapraz bağlı katalitik kolon geliştirilmesi ve PEDOT/PSS üretiminde kullanılabilirliği
Development of horseradish peroxidase crosslinked catalytic column and availability in the production of PEDOT/PSS
- Tez No: 405961
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; yaban turbu horseradish peroksidaz (HRP) enziminin iyon değişim kromatografisi ile saflaştırılmasına yönelik 2-akrilamido-2-metil-1-propan sülfonik asit (AMPS) bağlı katyonik değiştirici özellikte kriyojel kolon geliştirilmiş ve bu kolonun HRP saflaştırılmasındaki etkinliği araştırılmıştır. Daha sonra, saflaştırılan HRP kullanılarak kriyojel kolon geliştirilmiş ve bu kolon kullanılarak enzimatik polimerizasyon yöntemi ile iletken poli(3,4-etilendioksitifoyen (PEDOT) polimeri sentezlenmiştir. Bu doğrultuda ilk aşamada; hidroksi etilmetakrilat (HEMA) monomeri, N,N' metilenbisakrilamit (MBA) varlığında polimerleştirilerek AMPS kriyojel kolon hazırlanmıştır. Şişme testi, BET, SEM ve FT-IR analizleri ile hazırlanan kriyojel kolonun karakterizasyonu, Bradford yöntemi ile saflaştırılan HRP' nin protein içeriği ve SDS Page analizi ile molekül ağırlığı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında; MBA, HEMA ve rutenyum tabanlı amino asit monomerleriyle fotosensitif çapraz bağlama (ANADOLUCA) yöntemi kullanılarak HRP kriyojel kolon hazırlanmıştır. Daha sonra, HRP kriyojel kolondan poli(sodyum 4-sitirensülfonat) (Na/PSS) ve 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) monomeri ile peristaltik pompa kullanılarak PEDOT/PSS polimeri sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerin Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile molekül ağırlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; 2-acrylamido-2-methyl-1-propane sulfonic acid (AMPS) based cationic exchanger cryogel column has been developed for the purification of horseradish peroxidase (HRP) by ion exchange chromatography, the efficiency of this column for HRP purification has been investigated. Then, purified HRP cryogel column has been developed and poly(3,4-ethylenedioxythiophene) (PEDOT) conductive polymer has been synthesized by enzymatic polimerization method by using this column. In this direction in the first stage; AMPS cryogel column has been prepared by the polymerization of hydroxyethyl methacrylate (HEMA) monomer in the presence of N,N' Methylenebisacrylamide (MBA). Characterization of the prepared cryogel column has been carried out by swelling tests, BET, SEM and FT-IR analysis, Bradford method for protein content of the purified HRP and SDS-Page analysis for determination of molecular weight. In the second step of the study, HRP cryogel column has been prepared by MBA, HEMA and ruthenium based amino acid monomers using photosensitive cross-linking technique (ANADOLUCA). Then, PEDOT/PSS polymer has been synthesized from HRP cryogel column by poly(sodium 4-styrenesulfonate) and 3,4-ethylenedioxythiophene monomer by using peristaltic pump. Molecular weight of synthesized polymer has been determined by Gel Permation Chromatography (GPC).