Termofilik Myceliophythora hinnulea'dan selülaz enzimi üretimi
Cellulase production from thermophilic Myceliophythora hinnulea
- Tez No: 405981
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Chemical Engineering, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Lignoselülozik biyokütle, monomerik şekerlerin selülotik enzimlerle hidrolizi ile üretiminde, potansiyel yenilenebilir kaynaklardır. Endoglukanaz, ekzoglukanaz ve beta-glikozidaz enzim karışımlarından oluşan selülaz enzimi, bu enzimlerin sinerjik etkileriyle selülozu glikoza parçalar. Bu enzimler başta mantarlar olmak üzere çok çeşitli mikroorganizmalar ile üretilebilmektedir. Bu çalışmada, termofililik Myceliophthora hinnulea kullanılarak yanıt yüzey yöntemi ile selülaz enziminin batık hal fermantasyon üretim parametreleri optimize edilmiştir. pH (4.0 - 5.25 - 6.5), sıcaklık (35°C - 45°C - 55°C), spor sayısı (1x106 - 5x109 - 1x1010) ve kültür yaşının (24 h– 60 h – 96 h) filtre kağıdı birimi cinsinden selülaz aktivitesi üzerine etkileri gözlenmiştir. Optimize edilmiş koşullarda önişlem görmüş üç ayrı lignoselülozik biyokütle (fındık kabuğu, auçiçek sapı ve haşhaş sapı) kullanılarak Myceliophthora hinnulea kültüre alınmış ve bu biyokütlelerin selülaz aktivitesi ve monomerik şeker verimine etkileri incelenmiştir. Optimum enzim aktivitesine (0,216 FPU/ml), pH 6,1, 38°C, 1x1010spor/ml ve 24 sa kültür yaşı şartlarında ulaşılmış, farklı karbon kaynaklarından da % 2'lik önişlem görmüş fındık kabuğu ile 7.gün sonunda en yüksek selülaz aktivitesi (0,181 FPU/ml) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lignocellulosic biomass is potential renewable resource for monomeric sugars which can be produced by the enzymatic hydrolysis of cellulose with celluloytic enzyme. Cellulase is a group of enzymes including endoglucanase, exoglucanase and -glucosidase, which act synergistically to hydrolyze cellulose to glucose. These enzymes can be produced by a large diversity of microorganisms. mainly by funguses. In this study, production of cellulase enzyme was optimized by response surface methadology under submerge conditions using thermophilic Myceliophthora hinnulea. The effect of pH (4.0 - 5.25 - 6.5), temperature (35°C - 45°C - 55°C), spore size (1x106 - 5x109 - 1x1010) and culture age (24 h– 60 h – 96 h) on the cellulase production in terms of filter paper activity was investigated. At optimum conditions, three pretreated lignocellulosic feedstocks (hazelnut shells, sunflower stalks and poppy stalks) were used to culture Myceliophthora hinnulea. The optimum levels of parameters for maximizing cellulase activity were found as 6.1 for pH, 38oC, 1x1010 inoculum size and of 24 h culture age. At these conditions, the cellulase activity was 0.216 FPU/ml. Maximum cellulase activity (0.181 FPU/ml) was reached using 2 % hazelnut shells after 7 days.