Protein G saflaştırılması için biyokromatografi materyali geliştirilmesi
Development of biochromatography material for protein G purification
  1. Tez No: 405982
  2. Yazar: UMUT ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Streptekokal Protein G saflaştırılmasına yönelik IgG bağlı makro gözenekli kriyojel kolon dolgu materyali geliştirilmiş ve bu kolon dolgu materyalinin Protein G saflaştırılmasındaki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla; çalışmanın ilk aşamasında fotosensitif rutenyum tabanlı aminoasit monomeri, bis(2,2'-bipiridil)MATrp-MATrp-rutenyum(II) kullanılarak ANADOLUCA metoduna göre poli(HEMA-ko-IgG) makro gözenekli kriyojel sentezlenmiştir. Sentezlenen kolon dolgu materyali, şişme testi, SEM ve FT-IR analizleri ile karakterize edilmiştir. Poli(HEMA-ko-IgG)'nin bağlama kapasitesi çalışmaları rekombinat Protein G kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında; gerçek numune ile kolonun etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla Streptococcus equi bakterisi kültüre edilmiş, hücre duvarı parçalanmış ve uygun ön deriştirme işlemlerinden sonra poli(HEMA-ko-IgG) kriyojeli kullanılarak Protein G saflaştırılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise saflaştırılmış Protein G'nin SDS-PAGE yöntemi kullanılarak molekül ağırlığı ve saflığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, IgG-bound macroporous cryogel column packing material has been developed and the effectiveness of this column packing material has been evaluated for Protein G purification from Streptococcus. For this purpose, in the first phase of the study, macroporous poly(HEMA-co-IgG) cryogel have been synthesized by using photosensitive ruthenium-based amino acid monomer, bis(2,2'-bipyridil)MATrp-MATrp-ruthenium(II), according to ANADOLUCA method. Characterization of the prepared cryogel columns has been carried out by swelling tests, SEM and FT-IR analyses. The binding capacity studies for poly(HEMA-co-IgG) have been performed using recombinant Protein G. In the second step of the study, the efficacy of colon has been investigated for real samples. For this purpose, Streptococcus equi bacteria has been cultured, the cell wall has been broken and then, Protein G has been purified using poly(HEMA-co-IgG) cryogel after the appropriate pre-concentration process. In the final step of the study, the molecular weight and purity of purified Protein G have been determined using SDS-PAGE method.