Panel verilerle regresyon modelleri
Regression models with panel data
- Tez No: 405998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMMEDAĞA MEMMEDLİ, YRD. DOÇ. DR. RABİA ECE OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Panel veri zaman serisi ve kesit serisinin birleşmesinden oluşan bir veri setidir. Panel veri genellikle ekonometrik problemlerde sıklıkla ortaya çıkan ve kullanılan veri türüdür. Bu tez çalışmasında, panel verilerle çeşitli regresyon modelleri: birleştirilmiş en küçük kareler uygulanan model, doğrusal tek yönlü ve çift yönlü regresyon modelleri ve doğrusal olmayan lojistik regresyon modelleri ele alınmıştır. Ayrıca, doğrusal tek yönlü ve çift yönlü modellerin her biri sabit etkili ve rassal etkili modeller olarak incelenmiştir. Sabit ve rassal etkili modellerin tahminlenmesinde kullanılan çeşitli yöntemler ele alınmıştır. Doğrusal tek yönlü ve çift yönlü modellerin belirlenmesinde gerekli olan önemli hipotez testleri araştırılmıştır. Panel verilerle lojistik regresyon modeli için de sabit ve rassal etkili lojistik regresyon modelleri ele alınmıştır. Sabit etkili lojistik regresyon modelinin tahmininde koşullu en çok olabilirlik yöntemi kullanılmıştır. Teorik incelemeler sonucunda elde edilen bilgiler temelinde iki uygulama problemi ele alınmış ve analiz sonuçları yorumlanmıştır. Birinci uygulamada Türkiye' de 15 yaş üstü kadınların işgücüne katılım oranlarını etkileyen faktörler, ikinci uygulamada ise doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler panel veri regresyon modelleri olarak araştırılmıştır. Doğrusal panel veri regresyon modeller için uygulamalar R paket programı, lojistik regresyon modelleri için ise uygulamalar STATA paket programı yardımlarıyla yapılmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Panel data is a data set that composed with time series and cross-section series. Panel data is data set which usually uses in ecomometric problems. According to this thesis, various regression models with panel data was mentioned by applied model with pooling least squares, linear one way and two way regression models and non linear logistic regression models. Also, one way and two way models was examined as fixed effect and random effect. Various methods were mentioned for estimation of fixed and random effect models. Linear one way and two way model investigated in identifying important hypothesis testing. Fixed and random effect logistic regression models were mentioned in logistic regression model with panel data. Conditional likelihood method was used in the estimation fixed effect logistic regression model. Theoretical investigations based on information, obtained as a result, two application problems was mentioned and the analysis results was interpreted. In first application, effecting factors in labor force participation of women over the age of fifteen in Turkey, in the second application effecting factors about foreign direct investment was researched as regression models with panel data. Applications for linear panel data regression models analysed with R package program. Applications for logistic regression models are made with the help of STATA package program.