Differentially private attribute selection for classification
Ayrımsal mahremiyete dayalı öznitelik seçimi
- Tez No: 406000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Büyük veriler üzerindeki çalışmalar ve analizler gizliliği, özellikle kişisel hassas bilgilerin gizliliğini gözetmek durumundadır. Gerekli koruma önlemleri alınmazsa kötü niyetli kişiler kritik bilgilere ulaşabilir ve bunları şantaj, dolandırıcılık gibi çeşitli zararlı amaçlı için kullanabilir. Veri güvenliği kavramının önemi ve gerekliliği günden güne artmaktadır ve halk, hükümet yetkilileri ve medya bu kavrama giderek artan bir ilgi göstermektedir. Bu tez yaygın kullanılan bir veri madenciliği kütüphanesi olan WEKA üzerinde, ayrımsal mahremiyet kavramını veri madenciliğinin bir alanı olan özellik seçimi yönünden ele alıp veri güvenliği performansını geliştiren bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The studies and statistical analysis on big data violate privacy especially personal sensitive information privacy. Malicious people can attempt to reach critical information then try to extract useful data to use it in agency operations, blackmail, fraud or any other harmful actions. Importance and necessity of data mining security is increasing day by day, hence public and government lawmakers, privacy advocates and the media have growing interest on this subject. This thesis exploits an approach to improve the data security performance of differential privacy by blending feature selection with a popular data mining library WEKA.