Kastamonu'daki bazı potansiyel ekoturizm alanlarının farklı yaşlardaki kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of some potential ecotourism fields in Kastamonu by users of different ages
- Tez No: 406005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ekoturizm etkinliklerinin varlığı; kullanılacak doğanın sürdürülebilirliğine ve doğayı kullanacak insanların varlığına bağlıdır. Doğada yer alan kaynak değerlerinin farklı yaş grubundaki kullanıcılar üzerindeki etkilerinin farklılık göstereceği ve bu farklılığın o mekânda gerçekleştirilmek istenen etkinliği de değiştirebileceği varsayımından hareketle bu tez çalışmasının kurgulanmasına karar verilmiştir. Bu çalışma kapsamında Kastamonu'da yer alan farklı kaynak değerlerinin (doğa manzaraları, göller, kanyonlar, köy plajları, mağaralar, su kaynakları, yaylalar ve şelaleler ) her birinden en çok tercih edilen bir alanın farklı yaşlardaki kullanıcılar üzerindeki etkileri ortaya konularak hangi doğal kaynak değerlerinin hangi kullanıcılar için ne ifade ettiği ve bu alanlarda hangi etkinlikleri gerçekleştirmek istedikleri belirlenmiştir. Böylece bu alanlar ekoturizme kazandırılırken genel kullanıcı istekleri dışında farklı yaş grupları için ayrı ayrı değerlendirmeler yapılıp çözüm önerilerinin bu değerlendirmeler ışığında tüm kullanıcılar için geliştirilmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu yaklaşımla ekoturizm etkinliğine her yaş grubunun ilgi göstermesi sağlanabilir ve daha bilinçli ve doğasever toplumlar oluşabilir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Kastamonu'daki ekoturizm alanı olabilecek farklı kaynak değerlerine sahip 71 alan, uzman gruba uygulanan anket çalışması yardımıyla doğa manzaralarını, gölleri, kanyonları, köy plajlarını, mağaraları, su kaynaklarını, yaylaları ve şelaleleri temsil edecek 8 alana indirgenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, ilk aşamada belirlenen potansiyel ekoturizm alanlarının farklı yaş grubundaki kişiler üzerindeki etkilerini belirleyebilmek için 40 ar kişilik 4 farklı yaş grubuna anket çalışması uygulanmıştır. Sonuçlar, farklı yaş gruplarının alana bakış açısında, alanın görsel değerinde, kişiler üzerinde oluşturduğu hislerde ve bu mekânlarda gerçekleştirmek istenen etkinlikler üzerinde tercih farklılıkları oluştuğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Presence of ecotourism activities depends on the sustainability of the nature used and the presence of people who will use this nature. It was decided to construct this thesis study in accordance with the hypothesis of the influences of resource attributes in nature could be differ over the varied aged users and this diversity could change the activity which supposed to be performed in that place. In the scope of this study; most preferred varied fields from the several variety of resource fields located in Kastamonu (Natural scenes, lakes, canyons, village beaches, caverns, fountains, Alpine pasture-“yayla”-highland, waterfalls) were chosen and it was determined that which resource - expresses what - for which user by defining the effects on the varied aged users and which activity they prefer to act in these fields. Thus, while these fields brought in to ecotourism, estimations could be done for varied age groups except the general user desires and solution suggestions developments could be obtained in the basis of these estimations for the overall users. As a consequence of this, the interest of every age group could be provided over ecotourism activity and more conscious, nature lover communities could be formed. This study consists of two phases. At the first phase it was intended to reduce these 71 potential ecotourism fields which have diverse resource attributes in Kastamonu to representative 8 fields which are Nature Scenes, Lakes, Canyons, Village Beaches, Caverns, Fountains, Alpine Pastures (yayla) and Waterfalls, with the assistance of a survey questionnaire recorded by a professional group. At the second phase of the study, a different questionnaire recorded with 4 several age groups consisted of 40 respondents to define the impression of predetermined photographs. Results executed that the age criteria has influence over the line of vision to the field, visual attribution, senses built on the people and the activities desired to actualize