1-metilisatin ve 7-fluoroisatin'in karakteristik özelliklerinin teorik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of characteristic properties of 1-methylisatin and 7-fluoroisatin using theoretical and experimental methods
- Tez No: 406008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY POLAT, YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada çözücülerin 7-Fluoroisatin ve 1-Metilisatin molekülleri üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. 7-Fluoroisatin ve 1-Metilisatin molekülleri ile ilgili deneysel ve teorik çalışmalar FT-IR ve FT-Raman spektrumları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geometrik parametreler ve titreşim frekansları DFT/B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) temel seti ile hesaplanmıştır. 7-Fluoroisatin molekülü için elde edilen beş farklı tautomerik yapıya ait enerjiler hesaplanmıştır. Boltzmann dağılım istatistiği kullanılarak tautomerik yapıların bulunma yüzdeleri hesaplanmış en kararlı yapı bulunmuştur. Moleküllere ait geometrik parametreler, titreşim frekansları, HOMO-LUMO enerjileri ve yük dağılımları farklı ortamlarda (gaz fazı, benzen, toluen, kloroform, anilin, THF, aseton, etanol, asetonitril, DMSO ve su) incelenmiştir. Çözücü etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study solvent effect on 7-Fluoroisatin and 1-Methylisatin molecules has been investigated ın detail. This study was performed using FT-IR and FT-Raman spectra about experimental and theoretical studies of 7-Fluoroisatin and 1-Methylisatin compounds. Geometrical parameters and vibrational frequencies have been calculated with DFT/B3LYP method and 6-311++G(d,p) basis set. Energies related to five different tautomers which areobtained for 7-Fluoroisatin molecule have been calculated. The relative abundances of tautomer have been calculated using Boltzmann distribution and the most stable structure have been found. Geometrical parameters, vibrational frequencies, HOMO-LUMO energies and charge distributions have been investigated in different medias (gas phase, benzene, toluene, chloroform, aniline, THF, acetone, ethanol, acetonitrile, DMSO and water).Solvent effect has been examinated.