Ziyaretçi etki yönetimi yaklaşımı: Bartın-Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı örneği
Visitor impact management approach: Bartin-Kastamonu Kure Mountains National Park example
  1. Tez No: 406022
  2. Yazar: MERVE DAMLA YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NUR BELKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küre Dağları Milli Parkı genetik kaynaklarının çeşitliliği, topografi, eşsiz jeolojik yapı, hidrolojik, iklimsel özellikler, toprak kalitesi, ekosistemleri temsil eden örnekleri ve doğal, kültürel ve rekreasyonel peyzaj değerleri ile Dünya'da önemli korunan alanlardan birisidir. Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı (KDMP), 1998 yılında WWF tarafından Avrupa ormanlarının korumada öncelikli 100 sıcak noktasından biri olarak kabul edilmiştir. Artan rekreasyon ve turizm aktivitelerinin olumsuz etkilerini minimize etmek amacıyla karar verme çerçevesinde kullanılan yöntemlerden birisi Ziyaretçi Etki Yönetimi'dir. Ziyaretçi Etki Yönetimi temelde, mevcut koşullar ve sorunlar, olası etkiler ve yönetim eylem stratejisini içeren bir yaklaşımdır. Bu araştırma da Küre Dağları Milli Parkı'nda ziyaretçilerin yapmış oldukları olumsuz etkileri en aza indirmek ve yönetim planında kararların alınmasında yardımcı olmak amacıyla“ Ziyaretçi Etki Yönetimi ”yaklaşımı uygulanmıştır. Çalışma kapsamında Küre Dağları Milli Parkı ziyaretçi, uzman, yönetici ve yerel halkına anket çalışmaları gerçekleştirilmiş, deneklerin profili, kavram yaklaşımları, parkın kullanımına yönelik eğilimleri, alandaki mevcut sorunlar, olumsuz etkiler, önlemler, standartlara yönelik talep ve düşünceler ve ziyaretçi etki düzeyi öncelikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında Küre Dağları Milli Parkı' nın Ziyaretçi Etki Yönetimi yaklaşımı ile değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kure Mountains National Park is one of the important protected area in the world with its diversity of genetic resources, topography, unique geological structure, hydrological, climatic characteristics, soil quality, representative examples of eco systems and the natural, cultural, and recreational and land scape values. In addition, Kure Mountains National Park(KDMP) has been recognized as one of the hottest point of 100 protect priority European forests by the WWF in 1998. Visitor Impact Management is one of the methods used in the framework of decision-making in order to minimize the negative effects of increased recreation and tourism activities. Basically Visitor Impact Management is an approach that includes current conditions and problems, potential impacts and management action strategies. In the content of this research“Visitor Impact Management”approach was applied to minimize the negative effects visitors and in order to assist the management plan decisions for the Kure Mountains National Park. In addition, visitors profile, concept approaches, visitors demand and park's present problems, adverse effects, preventions, demands and ideas for standards and visitor's effect level were determined with surveys conducted to visitors, local people, managers and experts. Consequently Kure Mountains National Park's evaluation was made with Visitor Impact Management Approach under the obtained results.