Çocuk poliklinikleri bekleme mekanlarında çocuk psikolojisine uygun renk ve ışık kullanımı ve örnekler üzerinde analizi
Use of color and light supporting child physcology in children's clinics waiting areas and analysis on samples
- Tez No: 406023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerinin yetişkinlerden farklı olduğu ve onlar için oluşturulacak mekanların gelişimleri açısından önemli rol oynadığı yıllardır bilinmektedir. Ancak, günümüzde ekonomik, tıp ve teknoloji alanında görülen gelişmelere rağmen ülkemizde hala yeterli düzeyde çocuklar için tasarlanmış mekanların bulunduğu söylenemez. Bir yetişkin olana dek çocuklar ve ebeveynleri tarafından sık sık kullanılacak olan pediatri bölümleri, hastanelerin en çok kullanılan bölümleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, kullanıcı grubunun diğer bölümlerdeki kullanıcı grubundan oldukça farklı olmasına rağmen çoğu hastanedeki mekan tasarımının değişmediği görülmektedir. Hastanede bulunma durumunun çocuğu psikolojik açıdan olumsuz etkilediği görüşü pek çok uzman tarafından kabul görmüştür. Çocuklarda aileleri ve çevreleri tarafından oluşturulan doktor ve hastane korkusu çocuklarda bu yapılara karşı bir önyargı oluşturmuştur. Bu sebeple polikliniğin girişinden başlayan görsel konfor koşullarını sağlayan, güven duygusu veren mekanlar tasarlamak önemlidir. Bu bilgilerin ışığında çocukların hastane ortamında en çok zaman geçirdikleri bölümler olan bekleme alanlarında çocuk psikolojisine uygun renk ve ışık kullanımı üzerinde durulmuş ve örnekler üzerinde analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında, konu ile ilgili olarak çocuk, çocuk psikolojisi, çocuk ve mekan hakkında literatür çalışması yapılmış, araştırma alanı tanımlanmıştır. Anket yöntemi kullanılan bu çalışmada iki farklı türdeki hastanenin çocuk polikliniklerinde 200 çocuğa ortamın psikolojik etkilerinin saptanabileceği sorular yöneltilmiştir. Verilen cevaplar SPSS programında pearson ki-kare testi uygulanarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda aydınlatma ve rengin psikolojik açıdan çocuk polikliniklerin bekleme mekanlarında kendilerini olumlu ya da olumsuz yönde etkiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Çocuk, mekan, çocuk psikolojisi, aydınlatma, renk
Özet (Çeviri)
It is known for years that physical, mental and psychological development of children is different from adults and spaces will be created for children plays an important role in terms of their development. However, it still cannot be said that there are sufficient places designed for children in our country despite the development of economic, medicine and technology at the present time. Pediatrics departments that will be used frequently by children and parents until an adult are among the most used part of the hospital. However, it is seen that the interior design of the most of the hospitals has not changed although user group is quite different from the user groups in the other sections. The idea that children in hospital children are adversely affected psychologically has been accepted by many experts. Children created a bias against this structure because fear of doctors and hospitals that occur in children by their families and the environment. Therefore, it is important to design places that providing visual comfort conditions and a sense of security, starting from the clinic's entrance. In light of this information, it has been focused on use of color and light appropriate on child psychology and analyzed on the examples in the waiting area which children spend the most time of hospitals. In the study, literature search has been made about child, child psychology, child and space and the field research have been identified. In this study used survey method, 200 children were asked questions may determine the psychological impact of the environment in pediatric clinics of hospital of two different types. The answers were analyzed with SPSS by applying Pearson's chi-square test. In accordance with the obtained data, it was concluded that lighting and color psychologically affect the child positively or negatively at pediatric clinic waiting areas. Key Words : Children, space, child psychology, lighting, color