Modernite ilişkisi bağlamında türkiye'de korumacı zihniyet: Kurumsallaşma öncesi koruma olgusu
Conservation mentality in turkey in the context of modernity: Conservation fact before institutionalization
  1. Tez No: 406025
  2. Yazar: PELİN KOTAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu tezde GEEAYK (Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu) öncesinde Türkiye'de koruma düşüncesinin geçirdiği aşamalar, korumacı zihniyet ve modernite ilişkisi bağlamında irdelenmiştir. Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilanına, Cumhuriyet'in ilanından, imar faaliyetlerinin hız kazandığı 1930'a ve 1930'dan GEEAYK'ın kurulduğu 1951'e kadar kentsel mekândaki modernleşme hareketlerine paralel oluşan koruma olgusunun ortaya çıkartılmasına çalışılmıştır. Geleneksel ile moderni karşı karşıya getiren imar etkinlikleri karşısında Türkiye'de koruma düşüncesinin hangi dönemlerde ne şekilde kendini gösterdiği, imar planları üzerinden değerlendirilmiştir. Çıkartılan kanunlardaki bazı maddelerin ne ölçüde tarihi eserlerin kaybına sebep olduğu araştırılmış, istimlâk kararlarının hangi durumlarda geleneksel doku için tehdit oluşturduğu ortaya konmuştur. Bütüne bakıldığında Türkiye'de çoğu zaman istimlâklerle kent dokuları yok edilirken bu sürece tepki olarak eski eserlerin korunması düşüncesinin oluştuğu ve bunun da kurumsallaşma öncesi bir koruma alt yapısı yarattığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis stages of the thought of conservation in Turkey before GEEAYK (The High Council for Historic Real Estate and Monuments) are examined in the context of conservation mentality and modernity. The parallel formation of the conservation fact with the modernization movement in urban space is examined in periods from Tanzimat to the proclamation of the Republic, from the proclamation of the Republic to 1930 when urban activities are accelerated and from 1930 to 1951 -to the establishment of GEEAYK. Conservation thought in each period against the development activities that bring traditional and modern face to face is observed on the development plans. It is underlined the articles of the new laws causing the loss of the historical monuments, it is described in which cases expropriation decisions are menacing for the traditional urban fabric. Looking at the whole, the conclusion is that in Turkey usually when urban fabrics are destroyed by expropriations, as a reaction to this process the thought of conservation of historical monuments is developed and this creates a conservation base before institutionalization.