Eğitim çevresi ve tasarım ilişkisi: Türkiye'de okul sıraları üzerine bir inceleme
The relationship between educational environment and design: A study on school desks in Turkey
  1. Tez No: 406036
  2. Yazar: SEREFRAZ AKYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HIZIR TENGÜZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bireyde istendik davranış geliştirme süreci olarak tanımlanan eğitim olgusu bir fiziksel çevreye ihtiyaç duyar. Öğrenen ve öğretenin eğitim ortak paydasında bir araya geldiği bu çevreler günümüzde sınıf adlı birim olarak okulların içerisinde yer almaktadır. Bireylerin kişiliklerini oluşturmalarında önemli bir etken olan eğitim olgusunun verimliliği, öğrenen-öğreten-öğretilecek konu ile ilgili faktörlerin yanında bu fiziksel çevre ve onu oluşturan materyallerden etkilenmektedir. Materyallerin bu rolü, onların ne kadar özenli kurgulanması ve tasarlanması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Sunulan bu çalışmada, eğitim fiziksel çevresinde bulunan materyallerden öğrenci ile sürekli temas halinde bulunması sebebiyle onun fiziksel gelişimi ile doğrudan bağlantılı olan okul sıralarına odaklanılmaktadır. Araştırmanın kapsamı, kullanıcısının gelişim süreci ve eğitim programının uygunluğu göz önünde bulundurularak ilkokul ve ortaokullarda kullanılan sıralar olarak belirlenmiştir. Bu sıraların hangi birim ve uzmanlar tarafından ne şekilde tasarlanması gerektiğinin yanında mevcut düzende nasıl tasarlandığı, tasarım sürecinde kullanıcı istek ve ihtiyaçlarının nasıl belirlendiği çalışmada öğrenilmek istenen hedefleri oluşturmaktadır. Eylem plancısı rolünü üstlenen devlet birimlerinin yayımladıkları teknik şartnameler mevcut durum hakkında bilgi verirken, literatür araştırmalarıyla da okul sırasının nasıl tasarlanması gerektiğine dair veri toplanmıştır. Hedeflere ulaşmak için yapılan alan çalışmasıyla da Türkiye ölçeğindeki eğitim mobilyası üreticisi firmalar ile mülakatlar, kullanıcı olan öğretmen ve öğrenciler ile anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'deki okul sıralarının tasarım-kullanıcı bağlamı ele alınıp olumlu ve olumsuz yönleri ortaya çıkarılmış ve mevcut durumun iyileştirilmesi adına ilgili aktörlerin gerçekleştirmesi gerekenlere dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education phenomena, defined as individuals who requested behavior development, needs a physical environment. These environments in which learner and teacher come together in the common denominator of education, nowadays called class is located within the school. The efficiency of education that an important factor in forming the personality of the individual, among factors associated with learner-teacher-subjects to be taught in the physical environment and is affected by the materials that compose it. The role of the educational materials, reveal the requirements of how attentive they are constructed and designed. This study focuses on the school desks, which is directly associated with the children's physical development, since there are in continuous contact with students from materials found around his physical environments. The scope of the research, taking into account the suitability of both the users development process and education program and is designated as the primary and secondary schools. To learn how that should be designed desks by which units and experts, as well as how to reach user requests and needs in the design process creates the desired objectives in this research. The technical specifications published by the state units as actions planners provides information about the current situation, data were collected on literature about how the school desks should be designed. With the field study to achieve the goals of this research, interviews done with educational furniture manufacturers in the scale of Turkey, surveys were conducted with the user; teachers and students. With this research, the school desks in Turkey taken up by design-user context and revealed positive and negative aspects, and suggestions were made regarding the need to perform on behalf of the actors to improve the current situation.