İstanbul'dan geriye göç
Remigration from Istanbul
- Tez No: 406039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBATUR ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İstanbul'dan Geriye Göç isimli bu çalışma, Türkiye'de iç göç araştırmalarında yeterince yer bulamamış geriye göç olgusunu, ülkenin en çok göç alan ve veren kenti İstanbul üzerinden incelemektedir. Çalışmanın amacı, İstanbul'a göç etmiş ancak tutunamayıp geri dönmek zorunda kalan insanların geri gitme nedenlerinin ve giden kişilerin profillerinin araştırılmasıdır. Bunun için anlamlı veriler üretmek amacıyla kullanılan çoklu mütekabiliyet analizi ile İstanbul'dan ayrılan kişiler gruplandırılmış ardından hedef grup seçilerek öznel hikayelerin kaybedilmemesi adına mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen mülakatlar doğrultusunda İstanbul'dan ayrılmak zorunda kalan kişilerin zorlu süreçlerden geçtiği görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda İstanbul'a gelip geri dönen kişilerin temelde ikiye ayrıldığı görülmüştür. İstanbul'u yeni bir hayat olarak değerlendirenler ve geçici bir durum olarak görenler. Yeni bir hayat beklentisiyle gidenler dönmek zorunda kalmış ve büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. İstanbul'da iş bulup, emekli olup tekrar memleketine dönmeyi hedefleyen pek çok kişi hedefine ulaşamadan geri dönmek durumunda kalmış, ancak büyük umutlarla giden kişiler kadar derin bir kayıp yaşamamışlardır.
Özet (Çeviri)
This research“Remigration from İstanbul”examines remigration that did not find enough space in the Turkish literature of internal migration by focusing on İstanbul, which has the most traffic of immigration and emigration. Aim of this work is to study the profiles and reasons of the people who were forced to return from İstanbul. To produce significant data, multiple correspondence analyses is used to group people who left İstanbul and interviews are done with the target group in order to preserve their personal stories. The interviews show that people who had to return have gone through difficult processes. In the light of analysis, people who migrated to İstanbul and had to go back split into two basic groups: Those who consider İstanbul as a chance for a new life and those who consider it as a temporary situation. Those who went to İstanbul for a new life and had to return experienced great disappointment. Many of the people who aimed to find a job and return homeland after retirement had to return from its fulfillment yet their disappointment is not profound as the people who migrated to İstanbul with great expectations.