Eichler-Shimura ilişkisi
Eichler-Shimura relation
- Tez No: 406038
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÇAKÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, Eichler-Shimura İlişkisinin $X_0(N)$ modüler eğrisi için bir ispatı ana hatlarıyla verilmektedir. Eichler-Shimura İlişkisi, modüler eğrinin Picard grubu üzerinde tanımlanmış Hecke operatörünün, bir asala göre indirgenmesinin, Frobenius ve Verschiebung göndermelerinin toplamı olduğunu tarif eder. \cite{DS-05}'de Eichler-Shimura İlişkisinin $X_1(N)$ modüler eğrisi için bir ispatı verilmiştir. Biz bu ispatı, $X_0(N)$ modüler eğrisine göre düzenlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we outline a proof of the Eichler-Shimura Relation for the modular curve $X_0(N)$. The Eichler-Shimura Relation characterizes the reduction modulo a prime of the Hecke operator, defined on the Picard group of the modular curve, as the sum of the Frobenius map and the Verschiebung map. In \cite{DS-05}, a proof of Eichler-Shimura Relation is given for the modular curve $X_1(N)$, we modify this proof to prove the relation for $X_0(N)$.