Organik tarımın İstanbul'dan geriye göç üzerindeki etkileri Erzincan - Üzümlü ve Tercan ilçeleri örneği
The effects of organic agriculture on the reverse migration from İstanbul samples from the districts of Üzümlü and Tercan in Erzincan
  1. Tez No: 277749
  2. Yazar: AHMET DOĞAN ALPEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çercevesinde kırsal kesimde yaşanan sosyo-kültürel olumsuzluklara rağmen organik tarım yaparak, büyük kentlerin cazibesine direnen çiftçiler ele alınmakta olup, Erzincan ilinde organik tarım yapan ve ürettikleri buğdayı İstanbul Halk Ekmeğe satan çiftçiler araştırılmıştır. Erzincan'ın Üzümlü ve Tercan ilçelerinde toplam 72 çiftçi üzerinde yapılan çalışma için anket ve derinlemesine yapılan görüşmelerle veriler toplanmıştır. Ayrıca yaşanan toplumsal dönüşüm ve büyük kentlere göç üzerinde olası etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study considered the farmers who resist to the attraction of big cities farming organic agriculture in spite of some socio-cultural negative effects of rural areas. The farmers attend to organic agriculture in Erzincan and sell the wheat crop they produce to İstanbul Halk Ekmek is the subjects of this study for the field research. The data obtained from 72 farmers who live in Üzümlü and Tercan which are provinces of Erzincan. The research techniques used in the fields are questionnaire and depth interview. I try to understand with the obtained data how the farmers practice organic agriculture and whether the organic agriculture provide some social transformation affects on urban migration.