Mobil ortamlarda kitlesel açık çevrimiçi derslerin (KAÇD) kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of massive open online courses' (MOOC) usability in mobile platforms
- Tez No: 406046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, mobil ortamlarda kullanılan Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslerin (KAÇD) kullanılabilirliği değerlendirilmiş ve bu çerçevede elde edilen sonuçlara göre, bu ortamlar için kullanılabilirliği arttırmak adına yapılması gerekenlere dikkat çekilmiştir. Çalışmanın kapsamı, amaç dâhilinde eğitim dünyasında yaygın olarak kullanılan Coursera, Udacity ve Udemy KAÇD'lerini ele almak ve farklı cinsiyet, yaş, teknolojik okur-yazarlık ve daha önce çevrimiçi ders alma değişkenlerine göre bu sistemlerin mobil ortamlarda kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışmada ilk olarak kullanıcılar hakkında demografik bilgiler elde etmek için kişisel bilgileri içeren 10 soru 56 kişiye yöneltilmiştir. Daha sonra literatürde yaygın olarak kullanılan CSUQ (Computer System Usability Questionnaire) anketinden yararlanılarak hazırlanan 19 soruluk 7'li likert tipi ölçek kullanıcılara yöneltilmiştir. Anket verileri SPSS programı ile işlenmiş ve verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde ANOVA kullanılmıştır. Bu analizden elde edilen sonuçlara göre, değerlendirilen üç sistem arasında kullanılabilirlik, sistem yararlılığı, bilgi kalitesi ve arayüz kalitesi açısından anlamlı bir fark vardır ve sadece yaş değişkeni; kullanılabilirlik, sistem yararlılığı ve bilgi kalitesi değişkenlerinin sistemler arasında farklılık göstermesinde rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Massive Open Online Courses (MOOC) used in mobile platforms are evaluated and according to the results of this study, attention is drawn to actions that are necessary to improve the usability of these platforms. The scope of this study is to handle the widely used systems in educational world which are Coursera, Udacity, Udemy and to evaluate usability of these systems according to gender, age, technological literacy and online course background variables. In this study, 10 questions were asked to 56 people to get demographic information about them. After that, the questionnaire consisting of 19 items scored on a 7 point likert scale was addressed to the users. This questionnaire was prepared by utilizing Computer System Usability Questionnaire (CSUQ) which is widely used in literature. The survey data was processed with SPSS program and in the analyzing of data, repeated measures ANOVA was used. As a result of this test, there was a significant difference among three systems in terms of system usability, system usefulness, information quality and interface quality. Moreover, only age variable has significant effect in the differences among systems in terms of system usability, system usefulness and information quality.