Sosyal ve siyasal bağlamda kamusallığın özel alan ve konutlar üzerindeki etkisine Avrupa-Türkiye ekseninde bakış
Studying the impact of publicity on the private sphere and housing on the axis of Europe-Turkey within a social and political context
- Tez No: 406045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE ŞEBNEM UZUNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Sosyal ve Siyasal Bağlamda Kamusallığın Özel Alan ve Konutlar Üzerindeki Etkisine Avrupa-Türkiye Ekseninde Bakış”adlı çalışmada, siyasal ve sosyal dönüşümler, kamusal alan kavramı bağlamında ele alınmış, kamusal alanın özel alan ve konutlar üzerindeki etkisi tarihsel süreçte incelenmiştir. Birinci bölümde, kamusal alan kavramı tanımlanarak, demokratik bir özgürlük uzamı olarak önemi aktarılıp konutlarda iç-dış ilişkisi ve konutta kamusallık-mahremiyet ölçütleri belirlenmiştir. İkinci bölümde, Avrupa'da, siyasal yapı bakımından birbirinden ayrıştırıcı karakteristik özelliklere sahip dört tarihsel dönem olan Antik Yunan, Ortaçağ feodalitesi, 18-19. Yüzyıl burjuva gelişim dönemi ve sosyal devletler dönemi olan 20. Yüzyıl'da kamusallığın ve sosyal yapının nasıl dönüştüğü gösterilip bu dönüşümler boyunca özel alan kapsamında kalan ailenin ve konutların nasıl etkilendiği aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin 3. Bölümü olan son bölümde, Osmanlı Devleti'nde, Batılılaşma hareketleri ile birlikte dönüşen sosyal ve siyasal yapının Kıta Avrupası'ndaki burjuva devrimleri ile olan ilişkisi ve benzerlikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde konut tipolojisinin geleneksel konutlardan günümüze nasıl değiştiği, Batı ülkelerindeki kamusal ve özel alandaki dönüşümlerle ilişkisi karşılaştırmalı olarak plan ve çeşitli örnek konutlar üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Titled“Studying the impact of publicity on the private sphere and housing on the axis of Europe-Turkey within a social and political context”, this study tackles political and social transformations in the context of the notion of public sphere and investigates the impact of public sphere on private sphere and housing in a historical perspective. It defines the notion of public sphere, conveys its importance as a democratic space of freedom and designates the relationship of inside-outside and measures of publicity-intimacy in housing. It presents how publicity and social structures changed, and how the family and housing, remained intact within the private sphere, were effected throughout four historical phases with distinguishing characteristics, which are, Ancient Greece, medieval feodalism, bourgeois developments of the 18th and 19th centuries and the rise of welfare states at the 20th century. As a conclusion to the thesis, the relationship and the similarities between the changing social and political structures of the Ottoman Empire by Westernization movements and the bourgeois revolutions of the Continental Europe are suggested. Within this context, the changes in the housing typology in the Ottoman Empire and Republic of Turkey from traditional houses until today are analysed in comparison to the transformations of the public and the private spheres in Western countries by exemplars of plan and various housing samples.