Nötron dedektör dizini (NEDA) için simülasyon çalışmaları
Simulation for neutron detector arrays (NEDA)
  1. Tez No: 406051
  2. Yazar: SEMA KÜÇÜKSUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZOK, PROF. DR. MUSTAFA NİZAMETTİN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, NEDA (NEutron Detector Array) nötron dedektör dizininde, saçılan nötronların dedektörde bıraktığı izlerle, gerçek nötronların dedektörde bıraktığı izlerin ayırt edilebilmesi için yapılan simülasyonları içermektedir. NEDA'nın dedektör geometrisini içerecek şekilde nötron etkileşimlerinin modellemesi için Klein ve Dietze'nin yazmış olduğu NPRESP4 temel alınmıştır. C++ programlama dili ile ROOT veri analiz paketi kullanılarak algoritmalar geliştirilmiştir. İlk olarak geliştirilen algoritmaların doğruluğu denenmiştir. Daha sonra dedektör geometrisi için altıgen prizma şekli benimsenerek tek enerjili nötronlar merkez dedektöre gönderilmiş, bu nötronların komşu dedektörlere saçılmasına bakılmıştır. Bu işlem AmBe çekirdeğinden gelen nötron için de tekrarlanmıştır. Sonrasında bu saçılmaların simetrisine bakılmıştır. Daha sonra komşu dedektörlere olan saçılmalar sınırlandırılarak saçılma izleri ile gerçek nötron izleri arasındaki fark incelenmiştir. Bir sonraki aşamada sisteme rastgele olarak tek enerjili nötronlar gönderilmiş yine saçılma izleri ile gerçek nötron izleri farkına bakılmıştır. Son olarak ise dedektör sistemine farklı enerjili iki nötron aynı anda ve rastgele olarak gönderilmiş, saçılma izlerinden gerçek nötron izleri ayırt edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the simulation that are made for distinguish from detector scattering neutron tracks from detector real neutron tracks in NEDA (Neutron Detector Array). NRESP4 written by Klein and Dietze has been basis for modeling that includes neutron interaction and detector geometry of NEDA. Algorithms have been developed by using C++ programming language and ROOT data analysis framework. Firstly, the accuracy of developed algorithms are have been tested. Then, mono-energetic neutron for detector geometry adapted for the shape at hexagonal prism has been sent to the central detector. This neutron scattering to neighbors has been investigated. This process has been repeated for the incoming neutron from AmBe nuclei. Afterwards, the symmetry of this scattering has been analyzed. Then, the differences between the tracks of scatterings scattering neutrons to real neutrons have been investigated by limiting the neighbor detector's scatterings. In the next step, mono-energetic neutrons have been randomly sent to the system and again the differences between the tracks of scatterings neutrons and real neutrons have been investigated. Finally, two neutrons that have different energies simultaneously and randomly and have been tried to distinguish the differences between tracks of scattering and real neutrons.