Endüstri mirasının dönüşümünün tüketim ve mimarlık arakesitinde değerlendirilmesi: Haliç kıyı bölgesi
Evaluation of transformation of consumption and architecture intersection of industrial heritage: Golden Horn region
  1. Tez No: 406052
  2. Yazar: DUYGU ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRE ÖZBEK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tez kapsamında endüstri mirası yapı ve alanlarının dönüşümünde“tüketim”olgusu; neoliberal kentleşme süreçleri ve örgütlenme biçimleri ile ilişkilendirilerek, kent mekanına ve mimarlığa yansımaları ele alınmış ve bu kavramın endüstriyel miras alanlarının mekansal örgütlenmesinde ne kadar etkili olduğu; çalışma alanı olarak seçilen Haliç Kıyı Bölgesi üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda kentin endüstriyel miras alanlarına odaklanmış dönüşüm projeleri ile kamuya ait alanların sermayeye teslim edilerek, bu alanların sahip olmadıkları kimliklerin dikte edilmesi ile tüketim merkezlerine dönüştürülmeleri ve bu durumun“tüketim-mimarlık”arakesitindeki mekansal izdüşümleri -meta olarak kent mekanı, tüketim nesnesi olarak endüstri mirası, yeniden inşa edilen kent kimliği ve toplumsal ve mekansal yeniden yapılanma; soylulaştırma- başlıkları altında bir mimari tasarım sorunsalı olarak tartışılmıştır. Bu sorunun başarıya dönüşebilmesi ve“tüketim ve mimarlık”arakesitindeki dengenin kurulabilmesi için de tez kapsamında Avrupa'daki örnekler üzerinden yapılan incelemeler sonucunda“bütüncül planlama ve tasarım kriterleri”belirlenerek bu kavramlar ışığında ağırlıklı olarak Haliç Tersaneler Bölgesi'nde yapılması planlanan Haliçport Projesi üzerinden öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis the conversion of industrial heritage monuments and sites“consumption”phenomenon; processes and forms of organization in relation with the neoliberal urbanization, urban spaces and architecture discussed the implications and how to be effective in the spatial organization of the industrial heritage of this concept; selected as the study area has been under scrutiny over the Coastal Region of the Golden Horn. In this context, the city was handed over to the capital of the area owned by a focused transformation projects for its industrial heritage, be converted in to the consumption centers to dictate the identity they have in this area and in this case“consumption-architecture”spatial projection of the intersection -urban space as a commodity, consumer objects as industrial heritage, rebuilt the city identity and social and spatial restructuring; gentrification- are discussed under the heading as a question of architectural design. Turn into the success of this issue and“consumption and architecture”in the thesis in order to establish equilibrium at the interface as a result of investigations carried out examples in Europe“integrated planning and design criteria”determined this concept in light of Haliç Shipyard are made in the region has developed recommendations intended Haliçport Project.