Kentsel mekan olarak meydanlar
City squares as urban spaces
- Tez No: 406054
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK TANSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanın korunma ve barınma gibi çeşitli ihtiyaçlarını gidermesi amacıyla mekânlar oluşturulmuştur. Bu ihtiyaçlara cevap veren örgütlü mekânlar topluluğu da kenttir. Kentsel mekân ise cephelerle sınırlandırılan çeşitli geometrik alanlarda, kullanıcının belli bir zaman diliminde mekânı kullanıp algılaması sonucu, kullanıcıda oluşan imgeler ile tanımlanabilmektedir. Bakıldığında kentsel mekânı imgeleyen, bütünün algılanmasını sağlayan, kente kimliğini kazandıran en önemli kentsel öğe meydanlardır. Kent hakkında fikir edinebilmek için, kent meydanlarının yapısının birçok açıdan incelenmesi, irdelenerek değerlendirilmesi gerekmektedir. Birinci bölümde çalışmanın amacı, çalışma konusunun belirlenmesi ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde sonraki bölümlere ışık tutabilecek kavramsal çerçeve tanımlanmıştır. Kent, kentsel mekân, kentsel mekân olarak meydan kavramları irdelenerek değerlendirilmiştir. Meydanların, ortaya çıktıkları ve şahit oldukları zaman dilimleri, taşıdıkları kültürel izleri, tarihsel süreç içerisinde ele alınarak mekânsal gelişimleri incelenmiştir. Sonrasında meydanı oluşturan ve nitelendiren temel öğelerin araştırması yapılmış, bu öğeler ile meydanın etkileşimi incelenmiştir. Meydanın ait olduğu toplumun sosyal ve kültürel özelliklerinin, meydan oluşumunda oynadığı rolü gözlemlenmiştir. Meydanı sınırlayan elemanların niteliklerine, konumlarına göre oluşan meydan tipleri, örnekleriyle birlikte açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın başından beri anlatılan kavramlar, dünyadan çeşitli meydan örnekleri üzerinden değerlendirilmekle birlikte esas olarak İtalya meydanları üzerinde durulmuştur. Meydan örneklerinin çoğunun İtalya'dan olma sebebi; gösterişli, zengin meydanlarının çokluğu, İtalyan kültürünün karakteristiği ve bu meydanların yerinde gözlemlenerek fotoğraflandırılmasından kaynaklanmaktadır. Seçilen meydanların tarihi, fiziksel ve sosyal özellikleri ile kullanım amacı, işlevi, bulunduğu kentteki yeri, kente katkısı gibi özellikleri irdelenmiştir. Bu çalışmada özellikle üzerinde durulmak istenen nokta, kentte yaşayanların kültürel, tarihi, sosyolojik ve benzeri değerlerinin sergilendiği, şehir hayatının sahnesi niteliğinde olan meydanların önemi, oluşturdukları imge ve kente kattıkları işlevsel değerlerdir.
Özet (Çeviri)
Places are built for men to shelter and be protected. City is organized places which serves all that needs. Urban space is described as images of users as a result of perceiving and using place in a specific time being in various geometrical spaces to be restiricted facedes. Squares are the most important city item that image the urban space, help percieving the whole and give city its own identity. So as to have an opinion on city, it has to be analized in various ways and evaluated selectively. In chapter one, the aim of the study is determining the subject of the study and method. In chapter two, concepts are defined which offer an insight to the other sections. City, urban space, squares as an urban space are studied carefully. Squares' developments are examined by studying their emergence, time beings, cultural marks through historical process. After that, key elements are studied which build and describe squares, interaction between these elements and squares. The role of social and cultural features of people of the squares that plays on building squares is examined. Square types are described with examples in accordance with locations and compositions of the elements that limits square. In chapter three, concepts that are studied before, are illustrated with the examples of world's squares, especially squares of Italy. The reason why most of the examples are from Italy is there are so many flamboyant, rich squares in Italy and square characteristics of Italian culture were photographed by me. Histories, physical and social features, purposes, locations, contributions of squares are examined The most important point in this study is to show the importance of the sqaures which are the heart of the city life, where people indicate their cultural, historical, sociological values