Modüler hücre yapım sistemlerinin çok katlı yapılarda incelenmesi
The survey of modular construction systems in multi-storey buildings
  1. Tez No: 406056
  2. Yazar: GİZEM TUNA SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Küresel toplumun değişen istek ve ihtiyaçları doğrultusunda çok sayıda ve daha nitelikli yapı üretimi için yeni malzeme ve teknikler kullanılarak yapı sektöründe yeni yapım teknolojileri geliştirilmiştir. Standartlaşma ve seri üretim gibi kavramların temelini oluşturduğu“Prefabrike Yapım Sistemleri”ortaya çıkmaya başlamıştır. Endüstrileşmiş yapım sistemlerinde hedeflenen, yapı elemanlarının olabildiğince tamamlanmış olarak fabrikadan çıkışının sağlanmasıdır. Günümüzde endüstrileşmiş yapım sistemlerinin geldiği nokta; bitmişlik derecesinin en yüksek olduğu“Modüler Hücre Yapım Sistemleri”dir. Günümüz gereksinimlerini karşılamada başarılı bir alternatif yapım sistemi olduğu düşünülerek, modüler hücre yapım sisteminin incelenerek tanıtılması hedeflenmiştir. Modüler hücre yapım sistemlerinin, büyük hacimli projelerde daha fazla tekrar eden üniteler ile sistemin avantajlarının daha etkin biçimde kendini göstermekte olduğu görülerek, teknoloji ve malzeme çeşitliliği yönleri ile çok katlı yapılarda daha geniş inceleme alanı olduğu anlaşılmış ve 'modüler hücre yapım sistemlerinin çok katlı yapılarda incelenmesi' bu çalışmada temel problem tanımı olarak belirlenmiştir. Tez kapsamında“Modüler Hücre Yapım Sistemleri”duvar ve döşeme elemanlarının bir araya getirilerek teknik donanımların bütünleştirildiği fabrika ürünü üç boyutlu mekansal bina parçalarının, yapı alanında montaj aşamasının ardından binanın tamamlandığı yapım sistemi olarak ele alınmaktadır. Modüler hücre yapım sistemlerinin genel ve yapısal özellikleri detaylı olarak anlatılmış ve dünyadaki güncel çok katlı örnekleri incelenerek konuya ilişkin ayrıntılı bir döküman oluşturulmuştur. Kat plan yerleşimleri düzenli ve bitişik olarak organize edilen, birimlerinin ve taşıyıcılarının değişmeden tekrar ettiği öğrenci yurtları, konut, otel, ofis gibi bina türlerinde seçilen uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In building industry new technologies were developed to satisfy changing global needs and demands by using new materials and new techniques for high amount and qualified building production. Prefabricated construction systems are form the basis of concepts such as standardization and mass production and industrialized building systems aim to provide full-finished structural elements of the output from the factory. Today, the top level of industrial construction systems is“Modular Construction Systems”, which has high level of fully finished. It is aimed to analyzed and introduced the modular construction system considering that it is a successful alternative construction system to meet present requirements. With repetitive use of more units in large scale projects , the advantages of the system is seen to be shows itself in more effectively. So, it is understood that the multi-storey building has wider study area with variety of technology and material aspects. In scope of the thesis,“Modular Construction Systems”are described, three-dimensional or volumetric units that are prefabricated with bringing together the walls and floor elements and to integrated the technical equipment, and modules are assembled on site to create complete building. Overall qualifications and structural features of modular constructions have been described in detail and the world up-to-date multi-storey samples are analyzed for to have a detailed document on the subject. The samples were selected such as dormitories, residentials, hotels, offices that their floor plan layouts have been organized on a regular basis and the adjacent, and repetitive use of unchanged units and columns.