Doğal havalandırma tasarım stratejilerinin yüksek yapı örnekleri üzerinden incelenmesi ve Türkiye için tasarım önerileri
A review of natural ventilation design strategies for high-rises and recommendations for Turkey
- Tez No: 406059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma yüksek yapılarda doğal havalandırma sistemlerinin verimliliğini ve doğal havalandırma sistemlerinin verimliliği üzerinde etkili parametreleri araştırmaktadır. Çalışma kapsamında giriş bölümünden sonra ikinci bölümde öncelikle rüzgârın yapısı ve yapılı çevre içindeki hareketi ele alınmıştır. Yapı içinde hava akımı örüntülerine dair geliştirilen prensip ve stratejiler incelenmiş ve yüksek yapı doğal havalandırma stratejilerinde etkin rol oynayan tasarım değişkenleri yapı içindeki tasarım bileşenleri, yapı kabuğundaki tasarım bileşenleri ve yapı dışındaki tasarım bileşenleri olarak üç başlık altında ele alınarak araştırılmıştır. İkinci bölümde son olarak yüksek yapılarda doğal havalandırma tasarımının önündeki engeller ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde bir önceki bölümün ışığında, doğal havalandırmaya sahip yüksek yapılar incelenerek yapı içinde, kabuğunda ve dışında doğal havalandırma özelinde geliştirilen yapısal ve konstrüktif elemanlara ve benimsenen stratejilere dair tablolar oluşturulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümü elde edilen verilerin karşılaştırmalı analiz yöntemi ile değerlendirilmesine ayrılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan“sonuçlar ve tartışma”da doğal havalandırma benimsenecek bir yüksek yapı için etkin tasarım parametreleri ve bu parametrelerin birbirleri ile ilişkisi değerlendirilerek Türkiye için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines efficiency of natural ventilation strategies in high-rises and architectural parameters which effective on natural ventilation strategies in high-rises. Within the scope of the study in the second part, character of the wind and the wind flow in build environment, the principles of natural ventilation and natural ventilation strategies in high-rises, architectural parameters which are effective on natural ventilation strategies and barriers on natural ventilation be considered on a preferential basis. In the third part of the study, 9 high-rises which have natural ventilation strategies are investigated regarding analyze tables which are constituted in the consideration of second part. Comparative analyses have been done in the fourth part of the study and, in the last part of the study, namely“conclusions and discussions”, effective architectural design parameters in a high-rise and the relation between these parameters are discussed and suggestions have been put forward.