Otel giriş mekanlarının işlev açısından incelenmesi
In terms of function hotel entrance spaces examination
  1. Tez No: 406060
  2. Yazar: DİLARA BOZBUĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mekanlar her dönem belli gereksinmeleri karşılamak amacı ile yapılmıştır. Dünyada belirli bir amaçla üretilmemiş tek bir yapı gösterilemez. Bu yapıları eğlenme yeri, dinlenme yeri veya konut olarak kullanan kimseler, onları özellikle işe yararlılık ölçülerine göre değerlendirirler. Diğer bir deyişle mekan hangi işleve göre yapılmışsa o yönde oluşmuş ve gelişmiştir. İlk başlarda barınma amacıyla yapılan tek gözlü yapılar zamanla yerini çok odalı yapılara bırakmıştır. Mekanlar tasarlanırken birçok faktör önem kazanıp, uygulamaya çalışılsa da tasarımın ilk çıkış noktası olan ihtiyaç kavramına ilk önce yanıt vermesi beklenen işlev faktörüdür.İşlev ''bir şeyin amacını yerine getirmesi'' olarak bilindiğine göre işlevsel mekan dendiğinde biz mekanın fonksiyonel ve amaca uygun yapılmış olduğunu anlayabiliriz. ''Otel giriş mekanlarının işlev bakımından irdelenmesi'' konulu yüksek lisans tezinde otel kavramı incelenmiş,otel bölümleri ve türleri, işlev kavramı ve giriş mekanlarının işlev açısından irdelenmesi araştırılmıştır. Tez, giriş ve onu takip eden dört bölümün ardından gelen sonuç bölümü ile toplam beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ulaşılmak istenen amaç belirtilmiş ve bu amaca uygun olarak araştırma yöntemleri geliştirilmiştir. Birinci bölümde, otel kavramı ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde otellerin nitelik, kullanım amacı, oluşum ve yerleşim sınıflandırılması örnek resimlerle anlatılarak ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ,otel işletmelerinde organizasyon ve bölümlere ayrılması ele alınmiştir. Dördüncü bölümde işlev konusu ele alınmiş ve otel giriş mekanlarının işlev açısından incelenmesi araştırılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuç olarak tüm bu araştırmalar doğrultusunda incelenen otellerin genel nitelikleri, mekan oluşumları, kullanım amaçları, bölümleri, işlev kavramı ve işlev açısından giriş mekanları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spaces are built for meeting some needs at all times. There is not any single spaces that was built without any reason. People using residences for specific purposes such as entertaining, having a rest, house etc. evaluated those spaces in accordance with their beneficial functions. In other words, a space is developed according to its function. Residences were built for accommodations with single (one) rooms at first time. Then, number of rooms have increased. Despite the fact that there are more than one factors considered during design process,“function”has been the primary factor taken into account during design process as a result of purpose of the residence. As function is known as“meeting a need/reaching target”, functional residence is known as being built as functional in accordance with purpose. At that study focusing on“evaluating hotel entrances in terms of function”, parts of hotels, types, function as a term and hotel entrances are studied. That study has five parts. Introduction, subtitles and conclusion are parts of the study. At introduction part, aim of the study is introduced and the model is developed. At first part, history of the term“hotel”is examined. At the second part, aims of hotels and types of hotels are studied with related pictures. At third part, hotels are examined considering parts of organization. At fourth part, the term“function”is examined and hotel entrances are studied in terms of functions. Finally, general characteristics, residence compositions, purposes, departments of hotels and functions of entrances are evaluated.